Komisioni Evropian iu ka kërkuar vendeve në të gjithë bllokun që të ulin përdorimin e gazit me 15 për qind deri në mars, mes frikës se Rusia mund të ndalojë furnizimet.

Thuhet se objektivi është vullnetar, por do të bëhet ligjërisht i detyrueshëm nëse Moska mbyll rubinetat këtë verë.

Tubacioni kryesor Nordstream 1 nga Rusia në Gjermani ka qenë jashtë linjës për mirëmbajtje për 10 ditë dhe do të kthehet të enjten, raporton BBC.

Por ka shqetësime se Moska nuk do ta zbatojë premtimin e saj.

Vendet anëtare të BE-së do të votojnë planin e racionalizimit të Këshillit në një takim të ministrave të energjisë në 26 korrik.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjermania do t’i dhurojë tanke ukrainasve që as uji nuk do të mund t’i ndalë

Ministrja gjermane e mbrojtjes, Christine Lambrecht ka vendosur t’u dorëzojë forcave ukrainase…

Kryetari i Londrës ofron mbështetje për familjet e prekura nga tërmeti në Shqipëri

Londra është solidarizuar me familjet e prekura nga tërmeti i disa ditëve…

Sinani: Policia maqedonase më maltretoi në Qafë Thanë, kërkova ndihmë mjekësore

Kryetari i nderit të IGFM-së për Maqedoninë e Veriut, Idriz Sinani, thotë…

Siljanovska drejtuar Zaevit: Jam jashtë konceptit ku punë ka vetëm për fëmijët e zyrtarëve tuaj

Kandidatja për president nga radhët e VMRO-DPMNE-së Gordana Siljanovska ka reaguar në…

Aksidenti i katërfishtë në Vllae, MPB me detaje

Më datë 26.12.2021 në ora 20.55 në SPB Shkup është denoncuar se…