Bashkimi Evropian do të krijojë një platformë për të koordinuar rindërtimin e Ukrainës pas luftës së saj me Rusinë, njoftoi sot shefja e BE-së, Ursula von der Leyen.

“Platforma do të hartojë nevojat për investimedhe koordinimin e veprimeve”, tha von der Leyen në konferencën e rimëkëmbjes së Ukrainës në qytetin zviceran të Luganos.

“Që nga fillimi i luftës, Bashkimi Evropian e ka mobilizuar Ukrainën me 6.2 miliardë euro si mbështetje financiare. Dhe më shumë do të vazhdojë”.

“Ne do të angazhohemi në mënyrë thelbësore në rindërtimin afatmesëm dhe afatgjatë.”

Von der Leyen vazhdoi duke thënë se BE-ja donte që Ukraina të bëhej anëtare dhe Evropa kishte një përgjegjësi të veçantë dhe një interes strategjik për të qenë në “anën e Ukrainës në çdo hap të rrugës”, shkruan Sky News.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Aksion i policisë në Obiliq e Prizren, arrestohen shtatë persona për mashtrim dhe keqpërdorim të detyrës zyrtare

Policia e Kosovës, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK),…

Rama takohet sot në Bruksel me Sekretarin amerikan të Shtetit

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot në Bruksel me Sekretarin amerikan…

Ura e Bosforit në Stamboll vishet kuqezi

Ura e famshme e Bosforit në Stamboll që lidh Turqinë Europiane dhe…

Policia arreston një person në Podujevë pasi kreu ceremoninë e faljes në Xhami

Një person është arrestuar nga Policia, pasi i njëjti dyshohet se kishte…

Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformatat rrëzuan Qeverinë Kurti

Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i…