Bashkimi Europian ka njoftuar se do të fillojë dërgimin e armëve në Ukrainë, hera e parë në histori që unioni ndërmerr një hap të tillë.

Duke folur në një konferencë për shtyp pasditen e kësaj të diele, presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen tha se kjo lëvizje shënon një “pikë kthese”.

Ajo njoftoi gjithashtu një sërë sanksionesh të reja kundër Rusisë dhe Bjellorusisë, si dhe ndalimin e Rusisë që të përdorë hapësirën ajrore europiane.

Po ashtu, BE vendosi që të ndalojë transmetimet për dy media Ruse: Russia Today dhe Sputnik. Ato nuk do të kenë mundësinë që të transmetojnë në asnjë prej vendeve të Bashkimit Europian.

“Sot po ndërmarrim një hap thelbësor për të ndaluar manipulimin e lajmeve nga Rusia në Europë”, tha Josep Borrel ndërsa shtoi: “Po i këpusim kokën gjarprit”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohen gjashtë persona në një objekt në Zherovjan të Tetovës, policia zbulon armë

Ministria e Punëve të Brendshme njofton më (25.06.2021) nga ora 1:30 deri…

Rasti “Monstra”, javën e ardhshme fjalët përmbyllëse

Mbrojtja e të akuzuarve në rastin “Monstra” pret aktvendim lirimi. Avokati Naser…

Sekreti i shpatës së Ali Ahmetit

Shek Hallaçi: Vrasjet dhe likujdimet që Enveri,i bënte gjatë gjithë sundimit të…

Laschet apo Söder, cili do të jetë pasardhësi i Merkelit?

Kush do të jetë kandidati i partive CDU/CSU për kancelar në zgjedhjet…

Maqedonia pjesëmarrëse në kontrabandimin e mallit të Serbisë në Kosovë ?!

Vendet fqinje të Kosovës, e midis tyre edhe Maqedonia, janë duke u…