Liderët e BE dhe SHBA reaguan për  sulmin në stacionin hekurudhor të Kramatorsk mëngjesin e kësaj të premteje në lindje të Ukrainës, ku nga të dhënat e fundit raportohet për të paktën 39 persona të vrarë dhe qindra të plagosur.

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, tha se ishte “e tmerrshme” të shohësh raketën të godiste një nga stacionet kryesore të përdorura nga civilët që evakuonin rajonin.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, dënoi ashpër sulmin e mëngjesit të sotëm dhe e quajti atë “një përpjekje tjetër për të mbyllur rrugët e arratisjes për ata që ikin nga kjo luftë e pajustifikuar”.

Edhe një zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë dënoi “imazhet e tmerrshme dhe shkatërruese” të sulmit në një intervistë me CNN.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ibrahimi: Këta që gënjyen për kryeministrin do të marin dënimin e popullit

Zeqirja Ibrahimi / Sa keq më vjen që sot shqiptarëve duhet t’u…

“Kam provuar 10 herë të vetëvritem”, rrëfimi i trishtë i kosovares së dhunuar nga forcat serbe

E mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, ka rrëfyer se…

Bie besimi i rusëve ndaj Putinit

Besimi i publikut ndaj presidentit rus, Vladimir Putin ka rënë në nivelin…

Pazari politik mes Alternativës dhe LSDM-së, më zhgënjeu shumë – thotë Siljanovska

“Aleanca për Shqiptarët edhe në zgjedhje edhe tani, është në opozitë. Ata,…

Në RMV shkelen të drejtat e punëtorëve! 80 mijë ankesa për rroga dhe shtesa të papaguara, largime nga puna

80 mijë ankesa për shkeljen e të drejtave të punëtorëve kanë arritur…