Liderët e BE dhe SHBA reaguan për  sulmin në stacionin hekurudhor të Kramatorsk mëngjesin e kësaj të premteje në lindje të Ukrainës, ku nga të dhënat e fundit raportohet për të paktën 39 persona të vrarë dhe qindra të plagosur.

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, tha se ishte “e tmerrshme” të shohësh raketën të godiste një nga stacionet kryesore të përdorura nga civilët që evakuonin rajonin.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, dënoi ashpër sulmin e mëngjesit të sotëm dhe e quajti atë “një përpjekje tjetër për të mbyllur rrugët e arratisjes për ata që ikin nga kjo luftë e pajustifikuar”.

Edhe një zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë dënoi “imazhet e tmerrshme dhe shkatërruese” të sulmit në një intervistë me CNN.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Publikohen ofertat për blerjen e respiratorëve

Janë hapur ofertat për blerjen e respiratorëve, njoftoi sot Ministri i Shëndetësisë…

Pesë milionë sirianë supozohet se kanë mbetur të pastrehë pas tërmetit

Deri në 5.3 milionë sirianë mund të kenë mbetur të pastrehë shkaku…

Zgjedhjet në Australi: Kryeministri Anthony Albanese siguron qeverinë e shumicës

Qeveria e re laburiste e Australisë ka siguruar një shumicë në parlament,…

Osmani për vizat: Shkoj me shpresë në Bruksel, por pa shumë pritshmëri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se niset me shpresë drejt…

Një libër mbi injorancën për injorantin

Kur Shaqir Fetain e rrëmbejnë emocionet ai e humb kontrollin, e humb…