Synohet frenimi i rritjes marramendëse

200 euro për megavat orë, kaq është kufiri maksimal i shitjes që Bashkimi Europian ka në plan t’u vendosë të gjithë prodhuesve të energjisë që nuk varen nga gazi. E përditshmja prestigjioze Financial Times ka publikuar detaje nga plani që po hartohet nga zyrtarët në Bruksel, ku thuhet se kufiri i çmimit të shitjes do të jetë i vlefshëm për impiantet që prodhojnë energji elektrike nga era, ato bërthamore apo impiantet me qymyr.

Kjo masë synon të frenojë rritjen marramendëse të çmimeve të energjisë elektrike. Sulmi rus në Ukrainë ka bërë që çmimi për megavat orë të arrijë nivele shumë të larta deri 450 euro si në rastin e Gjermanisë. Ndikimin kryesor e ka pasur rritja e çmimit të gazit që aktualisht shitet 12 herë më shtrenjtë se 1 vit më parë.

Në një intervistë për të përditshmen italiane La Stampa, presidentja e Komisionit Europian Ursula von Der Leyen u shpreh se vendosja e çmimit tavan për elektricitetin dhe gazin do të reduktojë të ardhurat me të cilat Vladimir Putin financon luftën në Ukrainë. Von der Leyen shprehet se Rusia po e përdor gazin si armë kundër perëndimit.

Në kundërpërgjigje, presidenti rus Vladimir Putin tha se sanksionet perëndimore ndaj Rusisë janë kërcënim për globin dhe janë shkaktare të turbullirave në tregjet financiare dhe ato të energjisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

A do ta ruajë Ohri statusin e qytetit të mbrojtur nga UNESCO? Komisioni mban mbledhjen e dytë!

Komisioni Kombëtar për UNESCO shqyrtoi dhe dha mendimin mbi Projekt Raportin për…

Kurti: Do të ngrejmë padi ndaj Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

Ftesë opozitës: Karshi Serbisë duhet të jemi të bashkuar Ka nisur seanca…

Mbyllet për publikun seanca në rastin ku Gani Geci po akuzohet për vrasjen e Ruzhdi Shaqirit

Në rigjykimin për rastin ku Gani Geci po akuzohet për vrasjen e…

Presidenti i Ukrainës vjen me një thirrje të radhës – këtë herë duke i bërë një lutje popullit rus

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka ardhur me një thirrje të radhës…

Partitë nisin negociatat për ndryshim të legjislaturës zgjedhore

Është zhvilluar takimi i parë i negociatorëve për ndryshime eventuale në Kodin…