Bashkimi Europian po i kërkon linjave ajrore të shmangin hapësirën ajrore Bjelloruse si përgjigje të ndaljes së një fluturimi pasagjerësh midis Greqisë dhe Lituanisë.

Alexander Lukashenko, presidenti i Bjellorusisë që nga viti 1994, urdhëroi që aeroplani “Ryanair” të devijohej në Minsk të dielën për të arrestuar një gazetar, Roman Protasevich dhe të dashurën e tij, raporton The Economist, përcjell Klan Kosova.

Presidenti Joe Biden e quajti atë “një fyerje e drejtpërdrejtë e normave ndërkombëtare”.

Udhëheqësit e BE-së gjithashtu filluan procesin e ndalimit të kompanisë ajrore e cila ështe e regjistruar në Bjellorusi, Belavia Airlines, nga territori i BE-së, i cili do të bënte që rrugët e tij drejt perëndimit të ishin të pamundura për të vazhduar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…