Zhvillimet e mbrëmshme në Kosovë e kanë tërhequr vëmendjen e mediave të huaja. Një ndër to është edhe e famshmja britanike BBC, e cila i ka kushtuar një artikull tensioneve në veri.

Aty shkruhet se qeveria e ka shtyrë zbatimin e masës së reciprocitetit me Serbinë për letërnjoftimet dhe targat.

“Rregullat do të hynin në fuqi në mesnatën e së hënës. Por të dielën serbët në veri bllokuan rrugët dhe njerëz të armatosur kanë shtënë me armë në shenjë proteste”.

“Zbatimi i vendimeve është shtyrë për një muaj pas konsultimeve me SHBA-në dhe BE-në. Kosova e shpalli pavarësinë nga Serbia në shkurt 2008, gati një dekadë pasi u shkëput pas një lufte të përgjakshme që shtyri NATO-n ta bombardonte Serbinë”, shkruhet në artikull.

Tutje, theksohet se NATO e përshkroi situatën si “të tensionuar” pasi qindra serbë etnikë si barrikada përdorën kamionë, cisterna dhe automjete të tjera pranë dy pikave kryesore kufitare me Serbinë në shenjë proteste ndaj rregullave të reja, duke detyruar policinë të mbyllë dy vendkalimet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Biden paralajmëron kundërpërgjigje të fortë ndaj Rusisë

Nis nga Britania e Madhe turin 8-ditor europian Joe Biden nisi me…

Osmani, kritika BE-së për dialogun

“Serbia vazhdon të bëjë të kundërtën e asaj që ka nënshkruar” Presidentja…

Prokuroria tregon arsyet e shpërthimit të zjarrit në Tetovë

Prokuroria Themelore Publike informon se në Prokurorinë e Tetovës është dorëzuar raporti…

Specialja cakton seancën e radhës ndaj Thaçit, Veselit, Selimit e Krasniqit

Është caktuar seancë e re në Gjykatën Speciale ndaj Hashim Thaçit, Kadri…

Pritet të krijohet Gjykata Ndërkombëtare për krimet e luftës në Ukrainë

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës (PSVE) u ka bërë thirrje 46…