Ekonomia botërore po përballet me “humbje të mëdha”, dhe rikuperimi do të jetë i vështirë për shkak të mungesës së fondeve për të riparuar dëmet e shkaktuara nga pandemia e virusit korona, paralajmëroi presidenti i Bankës Botërore, David Malpas.

Malpas, institucioni i të cilit tashmë ka siguruar 160 miliardë dollarë ndihmë urgjente për disa vende, në një intervistë për AFP, tha se shkalla e krizës do t’i detyrojë vendet në zhvillim të rishqyrtojnë vetë strukturën e ekonomive të tyre.

Ai beson se pasojat e pandemisë në ekonominë botërore janë shumë më të mëdha se 5 trilionë dollarë, siç tregohet nga vlerësimet e para, si dhe 60 milionë njerëz që janë zhytur në varfëri ekstreme dhe numri i të cilëve do të jetë shumë më i madh ndërsa përhapet kriza.

Presidenti i Bankës Botërore insiston në faktin se fondet mungojnë.

“Unë po vazhdoj kërkimin tim për të tjerët që të marrin pjesë në programet që kemi krijuar, përfshirë pagesa direkte të parave për të ndihmuar më të rrezikuarit në vendet më të varfra shpejt”, tha Malpas.

Banka Botërore do të nxjerrë të dhënat e rishikuara ekonomike javën e ardhshme, por shifrat vetëm nuk janë në gjendje të japin një ide për shkallën e katastrofës.

“Vendet duhet të përballen me recesionin më të keq që nga Lufta e Dytë Botërore. Kjo duhet t’i detyrojë shumë të shqetësohen për pasojat për të varfrit, më të rrezikuarit në këto ekonomi, për fëmijët, infermierët, të gjithë ata që po përballen me sfida të pashembullta,” tha presidenti i Bankës Botërore.

Edhe fondet e vogla të alokuara për arsim ose investime të tjera do të përdoren në të ardhmen për t’u marrë me emergjencat e shkaktuara nga një pandemi.

“Investimi që na duhet për të ardhmen po humbet në luftën kundër pandemisë”, paralajmëroi Malpas, duke deklaruar se një numër i madh i fëmijëve nuk shkojnë në shkollë.

Mungesa e investimeve do të thotë që do të duhet shumë më gjatë që të kthehet rritja ekonomike.

Përveç reagimeve ndaj krizës, Malpas paralajmëron zyrtarët për nevojën për të rishqyrtuar dhe ri-formuar ekonomitë e tyre, sepse “ata duhet të kuptojnë se ekonomia botërore do të jetë dukshëm e ndryshme në të ardhmen”.

Politikanët do të duhet të investojnë në lloje të reja biznesi dhe ndërmarrje, në mënyrë që të përshtaten me “ekonominë e së ardhmes”, në vend që të përpiqen të rikapitalizojnë ekonominë e së kaluarës.

Malpas përmendi industrinë e turizmit si një shembull, i cili u shemb plotësisht kur kufijtë u mbyllën dhe një pjesë e madhe e popullsisë së botës u vendos në izolim, dhe e cila do të duhet të përshtatet me mënyrën e re të jetës pas pandemisë.

“Do të jetë e nevojshme të edukohen punonjësit për një botë në të cilën do të ketë më pak turizëm, dhe nevoja më të mëdha për sa i përket sigurisë ushqimore dhe burimeve të ndryshme të furnizimit me ushqim,” theksoi ai.

Banka Botërore gjithashtu këshillon braktisjen e disa politikave që organizata dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar kanë rekomanduar prej kohësh, të tilla si subvencionimi i produkteve të energjisë, duke pasur parasysh rënien drastike të çmimeve të naftës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…