Ministrja e Jashtme gjermane Analena Berbock nuk është e sigurt nëse është e mundur që Ukraina të fitojë këtë luftë.

“Ky është realiteti brutal”, tha ajo në një intervistë për shërbimin publik ZDF.

Ajo theksoi se është e nevojshme të kuptohet kjo dhe gjatë vjeshtës dhe dimrit të vazhdojë dërgimi i armëve për të mbështetur Ukrainën.

Baerbock tha se kjo është aktualisht politika e jashtme e Gjermanisë, të cilën ajo e udhëheq prej javësh dhe muajsh.

“Nga njëra anë, është e rëndësishme të forcojmë Ukrainën ushtarakisht, me gjithçka që kemi, dhe nga ana tjetër, për fat të keq, situata është e tillë që ne kemi deficite në furnizimet tona”, shtoi ajo.

Ndryshe, Gjermania është raportuar një ndër shtetet më të prekura nga lufta pasi që deri vonë ishte e varur nga gazi dhe karburantet ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zgjedhjet në Australi: Kryeministri Anthony Albanese siguron qeverinë e shumicës

Qeveria e re laburiste e Australisë ka siguruar një shumicë në parlament,…

Prokuroria Publike reagon ndaj fjalimit të presidentit Pendarovski

Prokuroria Publike e Republikës së Maqedonisë së Veriut nënvizon se nuk është…

Zemërohen italianët: Politikanët hipokritë, po pasurohen nga vaksinat

Italia dhe Komisioni Europian kryesuan samitin global të shëndetit vetëm pak ditë…

Mbi 4300 njerëz vdesin në Indi nga një infeksion i pazakonshëm

Më shumë se 4300 njerëz kanë vdekur nga “kërpudhat e zeza” vdekjeprurëse…

AI: Kina po kryen krime kundër njerëzimit në Ksinjiang

Organizata për të drejtat e njeriut Amnesty International tha se Kina është…