Tensionet janë rritur pasi javën e kaluar u vranë 10 palestinezë nga forcat izraelite.

Ushtria izraelite tha se këto sulme ajrore kishin në shënjestër një objekt të prodhimit të armëve dhe një tunel nëntokësor që i përkiste Hamasit, sipas agjencisë së lajmeve Associated Press.

“Sulmi gjatë natës vazhdon përparimin për të penguar ngritjen e forcave”, tha ushtria izraelite duke iu referuar Hamasit, raportoi AP.

Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për raketën, që raportohet se është e para e lëshuar në një muaj, për të cilën ushtria izraelite tha se u ul në një zonë të hapur pranë gardhit ndarës të Izraelit, pa shkaktuar viktima apo dëme materiale.

Sulmi ajror në Gaza pason zemërimin për të shtënat në të riun palestinez, Ammar Mufleh, nga një ushtar izraelit.

Pamjet nga ky moment kanë ngjallur zemërim të gjerë në mesin e palestinezëve dhe u bëjnë thirrje mediave të përshkallëzojnë rezistencën kundër okupimit izraelit.

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, lëshoi një deklaratë duke thënë se ai ishte “shumë i shqetësuar për nivelin në rritje të dhunës në Bregun Perëndimor të pushtuar”.

“Vetëm gjatë ditëve të fundit, 10 palestinezë janë vrarë nga ISF (Forcat e Sigurisë izraelite). Vrasja tragjike e djeshme e një palestinezi, Ammar Mifleh, nga një anëtar i ISF ishte shembulli i fundit”, tha Borrell.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ish-hakeri i CIA-s shpallet fajtor, WikiLeaksit i siguroi 8.761 dokumente për përgjime – zbuloi si janë hakuar telefonat dhe televizorët e mençur

Joshua Schulte, ish-hakeri që punoi për CIA-n amerikane, është shpallur fajtor për…

Petkov për propozimin francez: Shkup tani ka zgjidhje për të ardhmen e saj

Kryeministri bullgar i dorëhequr Kiril Petkov sot ka deklaruar se do të…

Stoltenberg: Finlanda dhe Suedia mund të bashkohen shpejt në NATO nëse duan

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se Finlanda dhe…

Maskat të detyrueshme, policia do ta përforcojë kontrollin

Edhe krahas lehtësimit të masave restriktive, në fuqi mbeten rekomandimet e Qeverisë…

Biden: SHBA-ja është e hapur për sanksione shtesë ndaj Rusisë

Pasi Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe njoftuan sanksione shtesë ndaj Rusisë,…