Rusia ka intensifikuar përgatitjet për evakuimin e detyruar të civilëve nga rajonet e pushtuara të Ukrainës jugore në Krime, pretendon ushtria ukrainase.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës njoftoi në Telegram se zyrtarët e emëruar nga Rusia po merrnin në pyetje dhe kontrollonin popullsinë vendase në Melitopol dhe Skadovsk.

Ai pohon se kanë kontrolluar nëse kanë pasaportë ruse, nëse janë të regjistruar dhe çfarë niveli arsimor kanë, raporton skynews.

“Autobusët me ata që duan të evakuohen largohen nga ato zona. Okupatorët po përhapin informacione se evakuimi i detyruar i popullatës civile do të fillojë në fund të prillit”, thotë Stozer.

Dje, ushtria ukrainase deklaroi se Rusia po përdor metoda të dhunshme ndaj civilëve, ku po i detyron që të pajisen me pasaporta ruse.

Ndryshe, Ukraina thuhet se do të nis një kundërofensivë ndaj rusëve, e cila përfshin edhe territoret e pushtuara të Krimesë që është nën kontrollin e Rusisë prej vitit 2014. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kryeministri Kurti udhëton drejt Kroacisë, do të vizitojë të lënduarit në spital

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të udhëtojë drejt Kroacisë pas aksidentit…

Në pjesën perendimore të RMV-së jetojnë 920 mijë banorë, dyfish më shumë se në atë lindore

Sipas analizës së fundit të Ministrisë së pushtetit lokal, Maqedonia e Veriut…

Kryemyftiu i Arabisë Saudite: Namazet e teravisë dhe bajramit do të falen në shtëpi

Kryemyftiu i Arabisë Saudite, Abdulaziz Al ash-Sheikh, njoftoi se namazet e teravisë…

Zelensky kërkon nga aleatët të ‘përshpejtojnë’ me furnizimet ndërsa Rusia pretendon se ka avancuar në Bakhmut

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ka bërë thirrje mbështetësve të tij perëndimorë…

Covid 19 / Vdes personi që kundërshtonte thirrjet për të qëndruar në shtëpi

McDaniel, i cili e quajti bllokimin e Ohio-s “bullshit”, testoi pozitiv për…