Këshilltari presidencial i Ukrainës, Mykhailo Podoliak i është kundërpërgjigjur Vladimir Putinit, i cili mbajti sot një fjalim në Shën Petersburg, duke akuzuar presidentin rus se ka bërë një shpjegim të ri për luftën “kanibaliste”.

Putin më herët tha se “operacioni special ushtarak” i Rusisë në Ukrainë “është bërë një litar shpëtimi” për shtetet e Perëndimit dhe e lejoi atë që të fajësonte Rusinë për të gjitha problemet e tij.

“Shpjegim i ri për luftën kanibaliste të Putinit. Ju sulmoni Ukrainën, fshini qytete të tëra nga harta, kryeni ekzekutime masive, e ktheni Rusinë në Mesjetë dhe më pas e quani atë një …”litar shpëtimi për Perëndimin”? Përdhunoni për mirë, vrisni për të hyrë në Parajsë? Kush duhet të besojë në këtë, përveç kampit Z?”, shkroi ai në Twitter.

Putin ka pohuar se më botën nuk do ta udhëheq vetëm një vend, duke aluduar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Shtetet e Bashkuara shpallën fitoren në Luftën e Ftohtë, ashtu si Londra, dhe më vonë e menduan veten si perënditë në planetin Tokë, të cilët nuk kanë detyrime, por vetëm interes”, tha i pari i shtetit rus.

Ndryshe, Putin tha se Bashkimi Evropian po humbte konkurrencën globale për shkak të sanksioneve që kishte vendosur ndaj Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kosova nuk figuron në listën e Ministrisë së Shëndetësisë të Maqedonisë sa i përket testeve për Kovid-19

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut ka publikuar një tabelë lidhur…

Specialja ua refuzon aplikimet shtatë personave që u paraqitën si viktima të UÇK-së, katër prej tyre shqiptarë

Shtatë personave që u paraqitën në Speciale si viktima të UÇK-së u…

Dyshohet për eksploziv në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë

Në stacionin e autobusëve në Prishtinë dyshohet se është gjetur eksploziv. Policia…

DW / Koronavirusi: U parashikuan deri më 19 prill, por çdo të ndodhë me masat kufizuese në Europë?

Masat kufizuese në krizën e Coronës do të mbeten të pandryshuara deri…

Ambsadori i Kosovës në Maqedoni, Gjergj Dedaj kontaktohet nga Gjykata Speciale

Ish kryetari i Partisë Liberale të Kosovës, Gjergj DedaJ, është kontaktuar nga…