Nusret Pllana, autor i librave për krimet serbe në Kosovë, ka deklaruar se nëse Kosova do ta padiste Serbinë më herët, sot nuk do ta kishim fare krijimin e Gjykatës Speciale.

Ai po ashtu u shpreh se vetëm me faktet që posedon ai, Shteti i Serbisë mund të dënohet minimumi për 100 vjet dhe se duhet të paguajë minimumin prej 148 miliardë eurosh për dëme materiale që i ka shkaktuar Kosovës.

“Është e pakuptueshme se si shqiptarët kanë rënë në gjumë qe 22 vjet rresht, duke e pasur veç këtë libër që është ribotuar shtatë herë dhe është promovuar në qendrat evropiane e botërore ka mjaftuar që të fillojë aktakuza për gjenocid”.

“Veç ajo çka unë dhe vëllai i Luljeta Shalës posedojmë si dëshmi, mjafton që Serbia të dënohet jo 100 vjet, por njëmijë minimumi. Duhet veç të na thërrasin dhe me vepru”.

“Edhe në kohë të mesjetës po të ishte bërë ky gjenocid, ka qenë shumë e rëndë, e jo në fund të shekullit të 20-të në zemër të Evropës”.

“Gjaku nuk bëhet ujë kurrë, krimi nuk vjetrohet kurrë. Vonesat padyshim na kushtojnë se po t’i deponohej Serbisë aktakuza në kohë, nuk do të kishte ardhur në shprehje krijimi i Gjykatës Speciale për krime të supozuara, e krime të vërteta ja ku janë”, ka deklaruar Plana duke iu referuar librit te tij që përmban fakte e dëshmi për krimet serbe të kryera në Kosovë.

“Këtë libër e kam bëre me ekip, dhe veç ky libër ka 45 profesorë të shkencave që më kanë ndihmuar ta finalizoj”, përfundoi Pllana./Klan Kosova/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…