Pesë persona janë lënduar kur një minibus që transportonte emigrantë sirianë u përplas në një postbllok policie, thanë zyrtarët bullgarë.

Automjeti, me 12 migrantë të dyshuar, nuk u ndal në një pikë kontrolli pranë Sofjes të martën dhe më vonë u përplas me një makinë policie, shkruan Euronews.

Një polic 51-vjeçar pësoi lëndime të rënda në kokë në incident, tha Ministria e Brendshme bullgare, si dhe një emigrant 20-vjeçar ka pësuar gjithashtu një dëmtim në kokë, ndërsa tre pasagjerë të tjerë në bordin e minibusit janë shtruar në spital.

Policia thotë se drejtuesi bullgar i mjetit është i njohur për ta dhe drejtonte pa leje.

Incidenti vjen vetëm disa muaj pasi dy policë bullgarë u vranë kur u përplasën nga një autobus që transportonte emigrantë.

Në fillim të këtij muaji, një polic 30-vjeçar u vra gjithashtu nga të shtënat me armë zjarri teksa patrullonte pranë kufirit me Turqinë.

Ministria e Brendshme e Bullgarisë ka bërë thirrje që kontrabandistët e emigrantëve të përballen me dënime më të ashpra se gjobat, në mes të një rritjeje të kalimeve të emigrantëve.

Që nga janari, Bullgaria ka arrestuar 14 mijë e 427 emigrantë të paligjshëm, krahasuar me 8 mijë e 254 në të gjithë vitin 2021, sipas ministrisë së brendshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mbyllet për publikun seanca në rastin ku Gani Geci po akuzohet për vrasjen e Ruzhdi Shaqirit

Në rigjykimin për rastin ku Gani Geci po akuzohet për vrasjen e…

KRRE-ja vendosi, ulet çmimi i dizelit

Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE), solli vendim, me të cilin kryhet ulja…

Mijëra rusë marshojnë në Moskë në përvjetorin e vrasjes së Boris Nemtsovit

Mijëra qytetarë kanë marshuar në Moskë dhe kanë organizuar protesta në qytete…

Situata në Ukrainë, OKB-ja mblidhet në 03:00 të mëngjesit

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka marrë një vendim pas kërkesës së…

Polonia propozon vendosjen e raketave Patriot pranë kufirit me Ukrainën

Polonia do të propozojë vendosjen e raketave shtesë Patriot pranë kufirit të…