Australia u rekomandon qytetarëve të mos udhëtohet në Maqedoni për shkak të coronavirusit, zjarreve, ajrit të ndotur dhe sulmeve të mundshme terroriste.

Maqedonia është shënuar si vend me rrezik të lartë nga coronavirusi. Këtë rekomandim e thotë faqja australiane “Smart Travel”. Nëse dikush vendos të udhëtojë, ka rekomandime se çfarë duhet të bëhet dhe si duhet të sillen qytetarët e Australisë.

“Mund të ketë protesta qytetare që mund të çojnë në dhunë. Shmangni ato. Mund të ketë edhe sulme terroriste, madje edhe në vende ku ka shtetas të huaj. Mund të ketë vjedhje të vogla në aeroport ose në qytetet më të mëdha. Keni kujdes te valixhet dhe xhepat. Gjatë verës ka shumë zjarre në gjithë vendin, ndërsa gjatë dimrit ka problem me borën dhe akullin. Ndotja e ajrit është problem i madh në vend dhe nëse keni problem me frymëmarrjen këshillohuni me mjekun para udhëtimit”, thuhet në faqen australiane.

Për rekomandimet e coronavirus, është theksuar se kufijtë janë hapur për qytetarët dhe se duhet të kenë kujdes në kufijtë e vendeve të tjera që duhet të dalin ose hynë nga Maqedonia./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…