Shteti i Uellsit të Ri Jugor në Australi ka regjistruar numrin më të madh të infektimeve ditore me COVID-19 edhe pse banorët në disa qytete kryesore në të gjithë vendin u liruan nga bllokimet e parakohshme.

Sidnei është goditur rëndë nga një shpërthim i variantit Delta në të gjithë vendin gjatë dy javëve të fundit.  Kryeministrja Gladys Berejiklian ka raportuar 35 raste të reja, 29 prej të cilave ishin të lidhura me rastet e mëparshme. Numri i  infeksionet totale është më shumë se 250.

Ne nuk kemi parë një rritje të madhe të rasteve, ne e dimë që ditët e ardhshme janë tepër kritike”, u shpreh ajo gjatë një konference për shtyp. Ajo gjithashtu deklaroi se ishte ende herët për të marrë një vendim nëse bllokimi do të zgjasë .

Bllokimet, gjurmimi i shpejtë i rasteve dhe rregullat e ashpra të distancimit social e kanë ndihmuar Australinë të parandalojë shpërthimet e mundshme, por varianti  Delta ka alarmuar autoritetet australiane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…