Shtatë ditë janë bërë që kur Rusia filloi invazionin e plotë të Ukrainës, por mbetet akoma e paqartë sesa dëme të mëdha ka pësuar ushtria e Vladimir Putinit.

Qeveria ukrainase tha sot se 5.840 ushtarë rusë janë vrarë në luftimet me forcat ukrainase.

E Rusia lëre që nuk po e pranon humbjen që e ka pësuar qysh në ditën e katërt, por edhe po i fsheh shifrat e ushtarëve të vrarë apo makinerisë së shkatërruar ushtarake.

Por video dhe fotografi të ndryshme të shkrepura nga vija e frontit, tregojnë se forcat ruse kanë pësuar një debakël në terren.

E një audio-incizim i siguruar nga Kyiv Independent, është një dëshmi shtesë që mbështet këto pretendime të qeverisë ukrainase, ku dëgjohet një grua duke folur për pjesëtarët e brigadës së motorizuar ruse, që kanë qenë në vijën e parë të frontit në Ukrainë.

Ajo pranon se dhjetëra ushtarë rusë janë vrarë në aksione ushtarake në afërsi të qytetit Chernihiv, si rezultat i rezistencës së paparë ukrainase.

Kyiv Independent ka siguruar audio-incizimin përmes Whatsapp, ku një grua nga Aleysk i Rusisë rreth 3.500 kilometra larg Kievit,  flet për brigadën e 35-të të motorizuar të ushtrisë ruse.

Gruaja e paemëruar dëgjohet duke thënë se siç miqtë në një grup në WhatsApp, i kanë treguar se brigada e tankeve është shkatërruar plotësisht në Ukrainë.

Në veçanti ajo përmend sesi vetëm 18 ushtarë nga 150 sa ishin në atë njësi kanë shpëtuar gjallë – pasi u goditën rëndë nga trupat ukrainase.

Madje pranon se ishte dëshmitare kur arritën 45 kufoma, që ishin kryesisht ushtarë të rinj. E disa prej të vrarëve ishin fqinjë të saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

​Ben Meir: Kurti të mos e pranojë Asociacionin, i pamohueshëm gjenocidi serb në Kosovë

Profesori në Universitetin e Nju Jorkut, Alon Ben Meir, në një intervistë…

Rama komenton deklaratat e Vuçiç: Nuk ka shanse për luftë, Kosova shtet i pavarur dhe demokratik. Serbia e humbi luftën

Në pjesën e fundit në Open në Top Channel kryeministri Edi Rama…

Reagimi i VMRO-së për kuadrot e LSDM-së për zgjedhjet lokale

VMRO-DPMNE ka reaguar pas publikimit të kandidatëve për kryetar komunash në zgjedhjet…

Këshilltari i Çulevit rezulton pozitiv me koronavirus

Këshilltari i ministrit të Punëve të Brendshme, Naqe Çulev ka rezultuar pozitiv…

Një pasagjer infektoi gati gjysmën e autobusit edhe pse ishte në dy metra distancë

Zyrtarët shëndetësorë në fillim të pandemisë përjashtuan mundësinë që koronavirusi të përhapet…