Një asteroid dy herë më i madh se ndërtesa Burj Khalifa në Dubai, do t’i afrohet Tokës më 27 maj, sipas Qendrës së NASA-s për Studimet e Objekteve Afër Tokës (CNEOS).

Mos kini frikë: asteroidi, i quajtur 7335 (1989 JA), do të jetë larg planetit tonë rreth 4 milionë kilometra – ose gati 10 herë më shumë se distanca mesatare midis Tokës dhe Hënës, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, duke pasur parasysh madhësinë e madhe të shkëmbit hapësinor 1.8 kilometra në diametër dhe afërsinë relativisht të afërt me Tokën, NASA e ka klasifikuar asteroidin si “potencialisht të rrezikshëm”, që do të thotë se mund të shkaktojë dëme të mëdha në planetin tonë nëse orbita e tij ndryshon ndonjëherë dhe shkëmbi ndikon në Tokë.

Sipas NASA-s, 7335 (1989 JA) është asteroidi më i madh që do t’i afrohet Tokës këtë vit. Shkencëtarët vlerësojnë se asteroidi po udhëton me 76 mijë kilometër në orë.

Asteroidi që është rreth 1,799 metra i gjatë, është dy herë më i madh se Burj Khalifa në Dubai, ndërtesa më e lartë në botë. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kurti: Qeveria Hoti varet nga çdo deputet i Listës Serbe

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti deklaron se qeveria Hoti jo vetëm…

Të shtëna me armë zjarri para selisë së një partie, thirret në polici banori nga Gostivari

Mbrëmë rreth orës 21:30 në Stacionin policor të Gostivarit, është thirrur personi…

Janjiq: Veprimet e Vuçiqit shkelin Marrëveshjen e Brukselit

Deklarata e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 24 mars, se “Marrëveshja…

Stoltenberg do të jetë pjesë e Forumit Ekonomik Botëror në Davos

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, do të marrë pjesë në…

“Më kanë censuruar”, Trump nis luftën me Twitter, Google dhe Facebook

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka njoftuar se…