Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë vizitës zyrtare në Austri ka thënë se çështja e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe mund të adresohet në planin franko-gjerman, por në frymën e kushtetutës, ajo s’lejon asociacion njëetnik.

Kurti tha se shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, po insiston që plani franko-gjerman të quhet propozim i BE-së, i mbështetur nga Gjermania e Franca, dhe sipas tij, tani janë në një moment kur po flasin për marrëveshje të normalizimit të marrëdhënieve.

“Më 9 shtator e kemi pranuar këtë propozim dhe besoj se është bazë e mirë ky propozim për të vazhduar tutje”.

“Pra, jemi në një moment kur flasim për një marrëveshje për normalizim të plot të marrëdhënieve në mes Kosovës e Serbisë e aty edhe çështja e asociacionit mund të adresohet, megjithatë sipas Kushtetutës së Kosovës, e cila i ka dhënë shumë privilegje pakicës serbe, në frymën e saj nuk lejon asociacion njëetnik”, është shprehur Kurti, njofton Klankosova.tv.

Tutje, ai tha se në fjalinë e parë të Planit të Ahistarit thuhet se Kosova duhet të jetë shoqëri multietnike.

“Pra, asociacioni njëetnik nuk është në frymën e atij plani ose kushtetutës sonë”, u shpreh Kurti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mbi tre milionë të infektuar me koronavirus në Gjermani

milionë, njoftoi Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve Infektive, Robert Koch. Numri i…

Zelensky: Sulmi i centralit bërthamor mund të shkaktonte shkatërrim të barabartë me “6 Çernobilë”

Presidenti i Ukrainës, Zelensky thotë se sulmi rus në termocentralin bërthamor të…

Matthew Palmer, Përfaqësues i Posaçëm për Ballkanin Perëndimor

Sekretari i Shtetit ka emëruar Zëvendës Ndihmës Sekretarin Matthew Palmer si Përfaqësuesin…

Macron në pritje të telefonatës me Putin, çfarë do t’i kërkojë

Presidenti i Francës Emmanuel Macron tha se shpresonte që të fliste me…

Ukraina sanksionon 21 anëtarë të Kishës Ortodokse ruse

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka nënshkruar një dekret që miraton thirrjen e…