Drejtori i Fondit për inovacion dhe zhvillim teknologjik, Jovan Despotovski deklaroi se në Fond këtë vit do të punësohen pesë persona ndërsa një pjesë e tyre do të jetë nga komunitetet etnike. Konkurset tashmë janë shpallur, por për shkak të shpalljes së zgjedhjeve presidenciale, procesi është stopuar përkohësisht. Në Fondin për inovacion punojnë rreth dhjetë persona ndërsa në mesin e tyre asnjëri nuk është nga komunitetet etnike. Gjithashtu këtë vit dhe sipas të ashtuquajturit “Balancer” parashihet punësimi i personave nga komuniteti etnik jo- shumicë, ka shtuar Despotovski.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…