Janë ashpërsuar edhe më shumë tonet mes SHBA-së dhe Turqisë. Nëse Ankaraja nuk tërhiqet nga blerja e sistemeve raketore ruse, Washington ka paralajmëruar pasoja.

Këto blerje të mundshme të sistemeve ushtarake ruse nga Turqia nuk janë pritur mirë nga SHBA duke rritur tonet e ashpra në marrëdhëniet mes Washigton. Pentagoni i ka bërë paralajmërimin e fundit Turqisë duke i bërë thirrje presidentit Erdogan që të tërhiqet.

“Nëse Turqia e merr sistemin S-400, do të ketë pasoja të rënda në marrëdhëniet tona ushtarake. Nëse ata blejnë sistemet mbrojtëse ruse, atëherë nuk do të marrin avionët tanë F-35 dhe sistemin raketor “Patriots”. Kjo është deklarata e parë që Pentagoni bën në mënyrë të drejtpërdrejtë me Rusinë.

Sistemi raketor “Patriots” ka si funksion kryesor mbrojtjen nga raketat balistike dhe është alternativa konkurruese e S-400 ruse.

Megjithatë duket se Ankaraja nuk do të bëjë hapa pas. Të enjten e kaluar Presindeti turk Erdogan pohoi se marrëveshja e Moskën do të finalizohet dhe gjithashtu se vendi i tij mund të blejë edhe sistemet e avancuara ruse S-500.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Për çka u shpall fajtor Nasim Haradinaj nga Gjykata Speciale?

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës…

Dy shtetas të Serbisë infektohen me Coronavirus

MPJ e Serbisë ka konfirmuar se dy shtetas serbë janë infektuar me…

Bashkimi Evropian nesër vendos nëse do të hap kufijtë për vendet e Ballkanit

Vendet anëtare të BE-së nesër do të vendosin nëse do të hapin…

Bolton: Testimet e raketave nga Koreja Veriore, shkelje e rezolutave të OKB

Këshilltari për siguri kombëtare i Shteteve të Bashkuara, John Bolton tha se…

Qosja: Çështja kombëtare shqiptare pjesërisht e përmirësuar, politika të luftojë korrupsionin e nepotizmin

Me çlirimin e Kosovës nga pushtimi serbe dhe shpalljen e pavarësisë së…