VMRO DPMNE-ja paralajmëroi amendamente shtesë për Ligjin për shtetësi. Kreu i partisë, Hristijan Mickovski tha se për momentin deputetët po i shqyrtojnë amendamentet e pushtetit dhe opozitës shqiptare, të cilat siç tha ishin dorëzuar pa e konsultuar fare VMRO-në.

Deputetët i pranuan amendamentet në mënyrë zyrtare në suaza të procedurës parlamentare. I shqyrtuam, në bazë të atij propozim Ligji që është arritur si marrëveshje mes LSDM-së dhe Koalicionit ASH-AAA. Ne do të propozojmë amendamente tona të cilat vlerësojmë se duhet t’i përfshijë ky ligj, e në këtë mënyrë do të presim që kjo procedurë parlamentare të përfundojë dhe do e shohim epilogun”, tha Hristijan Mickovski, VMRO-DPMNE.

Nga ASH-AAA thonë se pasi opozita maqedonase i ka shqyrtuar amendamentet e përgatitura, presin që sa më shpejtë të ri caktohet seancë e Komisionit për Mbrojtje dhe Siguri dhe propozim Ligji për shtetësinë të miratohet sa më shpejtë që është e mundur.

Kishte një kërkesë të tillë që subjekte të ndryshme ta shohin atë marrëveshje ose ato amendamente që ne i kemi dorëzuar që do të kenë emërtimin si ‘Amendamente të Komisionit’, edhe pse unë jam i bindur që ata i kanë pasur amendamentet nga kanale të ndryshme por ishte një kërkesë e tillë dhe nuk ka kurrfarë arsye që ne të mos ua japim ti shohin, ta dinë edhe ata për çka do të diskutohet dhe çka do të votohet në Komision”, pohoi Syria Rashidi, ASH-AAA.

Pas arritjes së marrëveshjes mes pushtetit dhe opozitës shqiptare, dje në Komisionin për mbrojtje dhe siguri në Kuvend filloi seanca për vazhdimin në lexim të dytë të Propozim Ligjit për Shtetësi. Pushteti dhe koalicioni ASH-AAA kanë përgatitur 10 amendamente për plotësimin e propozim ligjit të cilin e kishte propozuar opozita shqiptare. Megjithatë VMRO-DPMNE dje zvarriti fillimin e miratimit të amendamenteve me fjalime procedurale duke kërkuar debat publik me inkuadrim të institucioneve përkatëse dhe ekspertëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…