Numri i personave që u vranë në Gaza nga sulmet izraelite ka arritur në 8 mijë e 796.

Nga ta 3 mijë e 648 janë fëmijë, ndërsa gra 2 mijë e 290, njoftoi Ministria e Shëndetësisë në Gaza.

Të plagosur janë 22 mijë e 219 njerëz, ndërsa gjithashtu janë 2 mijë e 30 persona të zhdukur. Nga të zhdukurit 1 mijë e 120 janë fëmijë të varrosur nën rrënoja.

16 spitale (nga 35) janë jashtë funksionit, dhe 51 nga 72 klinika të kujdesit shëndetësor parësor janë mbyllur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kryeakademiku Kraja i quan ”Fushatë” reagimet ndaj tekstit të ASHAK-ut, insiston se denoncon ashpër veprimet e Serbisë

Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Mehmet Kraja, i…

Garë për bateri të makinave elektrike/ Fabrika në Suedi siguroi një porosi prej 30 miliardë$

Në pamje shihet super-fabrika e re evropiane e baterive Northvolt në veri…

​Kërkohet konsensus politik për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, duhet të koordinohet me partitë opozitare para…

Irani merr “peng” 2 cisterna nafte nga anijet greke, shpërthen Dendias: Do ta paguani shtrenjt

Autoritetet iraniane kanë sekuestruar dy cisterna greke me naftë në Gjirin Persik.…

Këshilli i Sigurimit vendos sot për zgjatjen e masave

Këshilli i Sigurimit i Republikës së Maqedonisë së Veriut sot do të…