Zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Irina Vereshchuk, në kanalin e saj në Telegram ka njoftuar se është arritur marrëveshja për hapjen e korridoreve humanitare për evakuimin e grave, fëmijëve dhe të moshuarve në Mariupol.

“Për shkak të situatës katastrofale humanitare në Mariupol, përpjekjet tonat janë fokusuar më shumë atje sot. Kemi arritur marrëveshje për hapjen e korridoreve humanitare për gra, fëmijë e të moshuar”, ka shkruar Vershchuk, transmeton Telegrafi.

Civilëve u janë dhënë instruksione që në ora dy do të shkojnë t’i marrin, dhe se një autokolonë do të lëviz drejt Zaporzhzhia përmes Berdianskut.

E kryetari i Mariupolit, Vadum Boichenko, ka deklaruar se në Mariupol akoma gjenden 100 mijë banorë derisa dhjetëra mijëra tjerë janë vrarë. Ai shpreson se do të arrijë të sigurojë 90 autobusë me të cilët do të evakuoheshin 6 mijë civilë nga qyteti port.

E nënkryetari i Mariupolit, Sergei Orlov, ka thënë për BBC se rusët po përdorin bomba të rënda të cilat kur shpërthejnë dëgjohen deri në 60 kilometra larg Mariupolit. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Von Cramon: Asociacioni përfshihet në pakon finale të marrëveshjes, ndryshimi i kufijve është toksik

Përfaqësuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon, ka deklaruar se…

Policia e Kosovës e gatshme të jetë anëtare e INTERPOL-it

Policia e Kosovës është e gatshme të jetë anëtarë e INTERPOL-it dhe…

Tërmeti 6.3 ballë ‘shkund’ SHBA-në

Një tërmet me magnitutë 6.3 ballë të shkallës rihter, u rregjistrua mëngjesin…

Në aeroportin e Helsinkit qentë e zbulojnë Covid-19

Finlanda ka vendosur qen të stërvitur në aeroportin e Helsinkit për të…

Ukrainasit kanë përmbytur qëllimisht fshatin e tyre për të ndaluar tanket ruse të arrijnë në Kiev

Ukrainasit thonë se nuk janë penduar pasi kanë përmbytur qëllimisht fshatin Demydiv…