Një nga mafiozët më mizorë dhe ish-kreu i grupit mafioz italian Ndrangheta, 60-vjeçari Domenico Paviglianiti, sërish u arrestua pas dy vitesh në arrati.

Ai u paraqit si “shefi i të gjithë shefave” në grupin mafioz të lartpërmendur të viteve ’80 dhe ’90, dhe streha e të cilit është në Kalabri. Ndrangheta është një nga organizatat më të mëdha mafioze në botë – ajo ka ndikim në të gjithë planetin.

Paviglianiti u arrestua fillimisht në Spanjë në vitin 1996 dhe më pas u ekstradua në Itali, ku vuajti një dënim të përjetshëm për krime të rënda, përfshirë vrasjen dhe trafikun e drogës, raporton euronews.https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?creatorScreenName=Telegrafisti&dnt=true&embedId=twitter-widget-0&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X2hvcml6b25fdHdlZXRfZW1iZWRfOTU1NSI6eyJidWNrZXQiOiJodGUiLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3NwYWNlX2NhcmQiOnsiYnVja2V0Ijoib2ZmIiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH19&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1423182986984398851&lang=en&origin=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Farrestohet-shefi-shefave-te-organizates-mafioze-italiane-ndrangheta%2F&sessionId=22dc119d595c76dc63d3f414e62bd2a1e239953a&siteScreenName=Telegrafisti&theme=light&widgetsVersion=1890d59c%3A1627936082797&width=500px

Sidoqoftë, një gabim procedural rezultoi në lirimin e tij në tetor të vitit 2019. Pastaj ai shkoi përsëri në Spanjë.

Në janar të këtij viti, ai u dënua me një burg shtesë prej 12 vjetësh në mungesë në Bologna. Kjo është arsyeja pse ai u arrestua përsëri në Madrid, falë aksionit të përbashkët të policisë spanjolle dhe Karabinierit.

Përveç kësaj, policia konfiskoi gjashtë telefona celularë, 6,000 euro para të gatshme dhe dokumente të rreme portugeze që kishte me vete. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…