Një rus është arrestuar nën dyshimin se ka xhiruar me dron mbi rezidencën private të familjes mbretërore suedeze, ka thënë policia.

I dyshuari, i cili thuhet se është rreth moshës 40 vjeçare, u arrestua të dielën, pasi dyshohet se përdori dronin pranë Pallatit Drottningholm, rezidenca e mbretit Carl XVI Gustaf dhe mbretëreshës Silvia, pranë Stokholmit.

Incidenti vjen në mes të tensioneve në rritje midis Perëndimit dhe Moskës pasi presidenti rus Vladimir Putin zhvendosi më shumë se 100,000 trupa, si dhe tanke dhe raketa, pranë kufirit të saj me Ukrainën.

Të hënën, zëdhënësi i policisë suedeze Ola Osterling i tha AFP: “Ne thjesht konfirmojmë se ishte një burrë që u arrestua dje”.

Një zëdhënës i policisë i tha gazetës suedeze Aftonbladet se burri dyshohet se ka shkelur Aktin e Sigurisë Mbrojtëse të Suedisë, i cili mbron agjencitë publike kundër‘spiunazhit, sabotimit, krimeve terroriste..

Arrestimi i burrit vjen në mes të një sërë fluturimesh të raportuara me dron mbi zona të ndjeshme, duke përfshirë termocentralet bërthamore, në vend. Muajin e kaluar një dron u pa duke fluturuar mbi centralin bërthamor Forsmark në Suedi, duke shkaktuar një hetim nga shërbimi i sigurisë suedeze, shkruan DailyMail.

The drone was spotted flying over the private residence of Sweden's King Carl XVI Gustaf and Queen Silvia (pictured together in 2020)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Paraburgimi, lëshohet urdhër që Muhamed Zekiri të sillet me polici në gjykatë!

Gjykata Penale Shkup njofton se pas marrjes së kërkesës nga prokurori kompetent,…

Gjykimi ndaj Gucatit e Haradinajt, kërkohet që gjykata t’i urdhërojë mbrojtësit për zbulimin e çdo prove të mëtejshme

(ZPS) ka kërkuar nga trupi gjykues, i kryesuar nga Charles L Smith…

Kërcënohet zëvendësministri Zafir Berisha

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se zëvendësministri, Zafir Berisha është…

Mjeku shqiptar në Zvicër: 80% e pacientëve të hospitalizuar në spitalin që punoj janë shqiptarë, 90% e tyre të pa vaksinuar

Kryemjeku shqiptar në spitalin kantonal të Winterthurit, Zvicër, Naim Mehmeti ka shprehur…

VIDEO / Pamje nga momenti i shpërthimit masiv nga rrjedhja e gazit

Një shpërthim nga një rrjedhje gazi plagosi të paktën një zjarrfikës dhe…