Hetuesit rusë kanë arrestuar një grua në kërkim të vrasësve të një blogeri pro-luftës Vladlen Tatarsky në një shpërthim në një kafene në Shën Petersburg.
Darya Trepova, 26 vjeçare, ishte vendosur më parë në listën e të kërkuarve të ministrisë së brendshme dhe arrestimi i saj u konfirmua më vonë nga Komiteti Hetimor i Rusisë.

Mediat ruse raportuan se Tatarskit iu dha një statujë pak para shpërthimit dhe ka spekulime se një pajisje mund të ishte fshehur brenda, raporton BBC.

Dhjetëra persona të tjerë u plagosën gjatë shpërthimit.
Videot e postuara në rrjetet sociale treguan një shpërthim dhe njerëz të plagosur në rrugë.

Autoritetet ruse thonë se po hetojnë sulmin në qendër të qytetit të dytë më të madh të Rusisë si një “vrasje e profilit të lartë”.
Mediat ruse raportuan se Trepova u arrestua në protestat kundër luftës në të kaluarën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kostoja e përgjakshme e luftës së Putinit – pamje që tregojnë varre të shumta të ushtarëve rusë, buzë rrugëve në Ukrainë

Disa pamje të publikuara së fundmi thuhet se tregojnë ato që pretendohet…

Gjermania do t’i dhurojë tanke ukrainasve që as uji nuk do të mund t’i ndalë

Ministrja gjermane e mbrojtjes, Christine Lambrecht ka vendosur t’u dorëzojë forcave ukrainase…

Ueb-faqet qeveritare në Ukrainë po sulmohen vazhdimisht, por hakerët ukrainas “po kundërvihen me sukses”

Faqet e internetit të Ukrainës janë nën sulm të vazhdueshëm nga hakerat…

Aksident fatal në autostradën Shkup-Kumanovë

Një shofer ka ndërruar jetë pas një aksidenti në pikën pagesën në…

Ndërpritet seanca, tensione dhe përplasje mes deputetëve të LVV-së dhe LDK-së

Seanca e Kuvendit të Kosovës ku ishte duke u debatuar për të…