Hetuesit rusë kanë arrestuar një grua në kërkim të vrasësve të një blogeri pro-luftës Vladlen Tatarsky në një shpërthim në një kafene në Shën Petersburg.
Darya Trepova, 26 vjeçare, ishte vendosur më parë në listën e të kërkuarve të ministrisë së brendshme dhe arrestimi i saj u konfirmua më vonë nga Komiteti Hetimor i Rusisë.

Mediat ruse raportuan se Tatarskit iu dha një statujë pak para shpërthimit dhe ka spekulime se një pajisje mund të ishte fshehur brenda, raporton BBC.

Dhjetëra persona të tjerë u plagosën gjatë shpërthimit.
Videot e postuara në rrjetet sociale treguan një shpërthim dhe njerëz të plagosur në rrugë.

Autoritetet ruse thonë se po hetojnë sulmin në qendër të qytetit të dytë më të madh të Rusisë si një “vrasje e profilit të lartë”.
Mediat ruse raportuan se Trepova u arrestua në protestat kundër luftës në të kaluarën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

​Zelensky dhe drejtoresha e FMN-së diskutojnë për “rindërtimin e pasluftës” të Ukrainës

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha të dielën se bisedoi me drejtoreshën…

Sinani: Imer Selmani është filomaqedon

Pjesëmarja e Imer Selmanit në tubimin e Stevo Pendarovksit dhe kërkimi i…

DASH: Kontesti mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut të zgjidhet jashtë procesit integrues

SHBA i bën thirrje Sofjes dhe Shkupit që të zgjidhin kontestet bilaterale…

KQZ: Rreth 1 milion e 800 mijë qytetarë me të drejtë vote

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka certifikuar listën përfundimtare të votuesve, sipas…

KE i bën thirrje Serbisë: Hiqni muralin kushtuar Ratko Mladiçit

Piero Fassino dhe Ian Liddell-Grainger, raportues për Serbinë në Asamblenë Parlamentare të…