Një ekspert i politikës në Gjermani është arrestuar nën dyshimin se ka spiunuar për Kinën për disa vjet me radhë.

Prokurorët federalë thanë se i dyshuari – i identifikuar vetëm si Dr. Klaus L. – kishte drejtuar një ‘think-tank’ qysh nga viti 2001.

Ai u arrestua nën dyshimin për spiunazh të hënën, pas një aktakuze që u ngrit në një gjykatë të Mynihut gjatë muajit të kaluar.

Autoritetet thonë se burri u kontaktua nga punonjësit e një shërbimi inteligjent kinez gjatë një udhëtimi në Shanghai në qershor të vitit 2010, shkruan Euronews, përcjell Klankosova.tv.

Ai akuzohet për dhënien e regullt të informacioneve në Pekin përpara ose pas vizitave shtetërore apo konferencave mes shumë shteteve, deri në nëntor të vitit 2019.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…