Prokurria Themelore Publike-Shkup gjatë ditës së djeshme deri tek Ministria për Punë të Brendshme ka dhënë urdhër për privimin nga liria të dy personave, kreatorit dhe administratorit të grupit “Javna Soba” në rrjetin social Telegram. Pas urdhrit policia ka vepruar menjëherë dhe personat e apostrofuar janë privuar nga liria.
Prokurori kompetent publik sot ka sjell vendim për zbatimin e procedurës hetimore kundër dy personave, të dyshuar për veprën penale “Prodhim dhe distribuim të pornografisë së fëmijëve”.
Gjatë periudhës 19.012.2019 – 28.01.2020 dy të dyshuarit si themelues dhe moderator të g rupës, kanë qenë të obliguar që të kujdesen për përmbajtjen tekstuale dhe video që shpërndahen nga anëtarët e grupit. Por, ata me vetëdije kanë lejuar publikimin e materialeve komprometuese, përfshire edhe ata me fëmijë të moshës së mitur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…