Reporteri i CNN-it ka vizituar lokacionin e fshehtë, ku po ruhet një prej armëve më të fuqishme në arsenalin e ukrainasve.

Bëhet fjalë për sistemin raketor M142 HIMARS, që Shtetet e Bashkuara ia kishin premtuar prej kohësh Ukrainës, transmeton Telegrafi.

Katër sisteme të tilla raketore tashmë kanë arritur në këtë vend, e pjesa tjetër pritet të arrijë në fund të këtij muaji.

Ukrainasit shpresojnë që kjo armë e fuqishme amerikane, do t’ju ndihmojë në luftën kundër okupatorit rus.

Forcat e Armatosura të Ukrainë kanë njoftuar se tashmë me sukses e kanë përdorur HIMARS-in në Zaporzhia.

Në anën tjetër, Moska pretendon se forcat e saj kanë “shkatërruar” dy sisteme të tilla, që me këmbëngulje e mohon Kievi.

Ditë më parë ushtria ukrainase publikoi pamjet kur lansohen raketat nga HIMARS në drejtim të caqeve ruse në Zaporzhia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Një “Oktapod” me emrin Zaev vendoset para qeverisë

Para qeverisë së Maqedonisë ka ndodhur një ngjarje e pazakontë,. Ishte vendosur…

NATO: Bllokimi i lundrimit, pjesë e praktikave destabilizuese të Moskës

NATO-ja e akuzon Rusinë se po acaron tensionet, duke i cilësuar si…

Çfarë pritet të ndodhë në takimin e “Ballkanit të Hapur” në Ohër?

Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria do të obligohen me një marrëveshje…

Vritet truproja e mbretit të Arabisë Saudite, Salman bin Abdulaziz Al Saud

Televizioni shtetëror në Arabinë Saudite ka lajmëruar se një nga truprojet kryesore…

Sveçla dhe Komisionerja Evropiane për Punët e Brendshme flasin për luftën kundër krimit të organizuar

Ministri i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla sot ka takuar Komisioneren Evropiane…