Policia japoneze ka sekuestruar armën artizanale e vrasësit të ish-kryeministri Shinzo Abe, përfshirë një arsenal të armëve të ndryshme.

Arma e gjetur në shtëpinë e Tetsuya Yamagami përfshinte nëntë tyta, e cila sipas autorit të sulmit mund të kontrollohej nga telefoni nga një distancë prej 200 metrash.

Yamagami qëlloi ish-kryeministrin japonez derisa po mbante një fjalim në fushatë.

Si pasojë e plagëve të marra nuk i mbijetoi sulmit, kurse vrasësi u raportua se është një ish-marins që kishte arritur ta prodhojë këtë armë artizanale që ka një dizajn të çuditshëm.

Është interesant se armën që e përdori për vrasjen e Abe, e kishte ndërtuar nga disa pjesë të ndryshme që i kishte blerë online në internet.

Në videon e publikuar nga mediat japoneze, vrasësi shihet se si me qetësi i afrohet Abe, dhe shtie mbi të me armën 40 centimetërshe që ngjante shumë me ato të përdorura në filmat fanta-shkencë të Hollyëood-it.

Abe ishte qëlluar në pjesën perëndimore të qytetit Nara, ku më pas u dërgua me urgjencë në spital, por pa ndonjë sukses.

Mjekët thanë se pavarësisht përpjekjeve, ish-kryeministri nuk i mbijetoi plagëve dhe humbjes së sasisë së madhe të gjakut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Vritet presidenti i Haitit

Presidenti i Haitit Jovenel Moise, është vrarë në një sulm në rezidencën…

Rodrigo Duterte, presidenti i Filipineve njofton largimin nga politika

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka thënë se nuk do të kandidojë…

Sulmet ndaj Policisë, Kurti: Sulmi i djeshëm ka ardhur nga Serbia

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka reaguar sot pas katër sulmeve që…

Kryediplomatja spanjolle premton ratifikimin e shpejtë të protokollit për NATO

Ministrja e Jashtme dhe për Evropë e Spanjës, Arança Gonzales Laja, ka…

Lija e Majmunit arrin në Mal të Zi, konfirmohet rasti i parë

Rasti i parë i lisë së majmunit është regjistruar në Mal të…