Arabia Saudite tha të shtunën se po hiqte shumicën e kufizimeve të vendosura për shkak të Covid-19, duke përfshirë distancimin social, lëvizje që mund të lehtësonin ardhjen e pelegrinëve myslimanë.

Vendimi përfshin pezullimin e “masave të distancimit social në të gjitha vendet e hapura dhe të mbyllura”, duke përfshirë xhamitë, tha Agjencia zyrtare e Shtypit Saudite, duke cituar një burim të ministrisë së brendshme.

Maska do të kërkohet vetëm në ambiente të mbyllura, sipas vendimit, i cili ka hyrë në fuqi të shtunën.

Mbretëria Saudite, e cila është shtëpia e dy vendeve më të shenjta të Islamit në Mekë dhe Medinë, nuk do t’u kërkojë më udhëtarëve të vaksinuar të japin një PCR negative ose test të shpejtë përpara mbërritjes së tyre në mbretëri ose të karantinohen, tha SPA.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zjarri që shpërtheu në një shtëpi për të sëmurë mendorë në Çeki, ia ka marrë jetën disa personave

Së paku tetë persona kanë mbetur të vdekur dhe shumë të tjerë…

Sulmuesi i xhamive në Christchurch dënohet me burgim të përjetshëm

Gjykata në Zelandë të Re e ka dënuar me burgim të përjetshëm…

Zyrtari i BE’së: Serbët e dinin që Kosova do ti bashkohej sistemit rregullues energjetik të Shqipërisë

Drejtori i Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë (KE) Janez Kopac tha se…

Ministria britanike e Mbrojtjes: Ushtria ruse dukshëm më e dobët pas sulmeve ndaj Ukrainës

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka publikuar përditësimin e saj…

DËSHMI TRONDITËSE E KREUT TË SIGURIMIT: SI I PUSHKATONIM TË PAFAJSHMIT ME GJYQE TË SAJUARA?

Dëshmia e një prej krerëve të Sigurimit: Ja rastet e pushkatimeve pa…