Komisioni Shtetëror Antikorrupsion sërish ka përsëritur qëndrimin se Zoran Zaev nuk mund të jetë njëkohësisht edhe kryeministër edhe ministër i financave.

“Bëjmë me dije se me këtë do të shkelet neni 44 i Ligjit për parandalimin e korrupsionit dhe konflikt interesash, me të cilin ndalohet që kryetari i Qeverisë të jetë edhe ministër i financave”, theksoi kryetarja e Antikorrupsionit, Biljana Ivanovska.

Sipas saj, bëhet fjalë për funksione që nuk shkojnë bashkë.

Kryeministri Zoran Zaev me rikonstruimin e fundit qeveritar largoi ministrin e deritanishëm të financave, Dragan Tevdovski dhe se nuk emëroi ndonjë ministër të ri, duke paralajmëruar se vetë do të menaxhojë me këtë dikaster. Ai vazhdon të veprojë në këtë mënyrë, por shumicën e punëve duke i kryer zv/ministrja e financave, Shiret Elezi,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…