Nëse nesër mbahen zgjedhje të parakohshme parlamentare, VMRO-DPMNE do të fitojë bindshëm, parashikon IRI në sondazhin e fundit të publikuar sot në mëngjes.

Sipas saj, VMRO-DPMNE ka mbështetjen e 20% të qytetarëve dhe LSDM 16%.
BDI ka 7% përkrahje, Aleanca për Shqiptarët 6 %, Lëvizja Besa ka 4% përkrahje aq sa ka edhe E majta, kurse Aletrnativa vetëm 1 %.

Sondazhi u krye në emër të Qendrës së Anketave IRI nga Brima, një firmë e hulumtimit të tregut (pjesë e grupit KANTAR dhe një anëtar maqedonas i Shoqatës Gallup International).

Të dhënat u mblodhën nga 27 nëntori deri më 23 dhjetor 2021.

Madhësia e kampionit përfaqësues kombëtar të të anketuarve është 1,226 të anketuar të moshës 18 vjeç e lart. Të dhënat u peshuan sipas moshës, gjinisë, rajonit dhe përkatësisë etnike. Marzhi i gabimit është ± 2,8 pikë në nivelin e besimit 95%.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Stuhia godet Europën, bllokohen rrugë dhe aeroporte në disa vende

Stuhia e fuqishme që goditi Europën Qëndrore shkaktoi dëme të konsiderueshme edhe…

Sela: Mazhoranca e ka për detyrë të sigurojë shumicën, ne do të mbështesim ligjet që janë në favor të qytetarëve

Kreu i Aleancës për Shqiptarët në emisionin e sontëm “360 gradë”, deklaroi…

Rusia shpall të përfunduar ‘fazën e parë të luftës’, tregon ‘fitoret dhe humbjet në Ukrainë’

Më shumë se 1,000 ushtarë rusë kanë vdekur gjatë operacionit ushtarak në…

Dy aeroplanë udhëtarësh përplasen mes vete në Aeroportin e Frankfurt

Autoritetet gjermane njoftuan se një përplasje e vogël ka ndodhur mes dy…

Paralele / Kur serbi Bregoviq motivon shqipfolësit

Edi Rama në muzikë merr vesh aq sa edhe gomari i Muratit!…