Rusia ka një program për të sabotuar fermat e erës dhe kabllot e komunikimit në Detin e Veriut, sipas akuzave të reja, raporton BBC.

Detajet vijnë nga një hetim i përbashkët nga transmetuesit publikë në Danimarkë, Norvegji, Suedi dhe Finlandë.

Aty thuhet se Rusia ka një flotë anijesh të maskuara si anije peshkimi dhe anije kërkimore në Detin e Veriut. Ata mbajnë pajisje mbikëqyrjeje nënujore dhe po hartojnë vendet kryesore për sabotim të mundshëm.

BBC raporton se zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar janë në dijeni të anijeve ruse që lëvizin nëpër ujërat e Mbretërisë së Bashkuar si pjesë e programit.

E para nga një seri raportesh do të transmetohet të mërkurën nga DR në Danimarkë, NRK në Norvegji, SVT në Suedi dhe Yle në Finlandë.

Një oficer danez i kundërzbulimit thotë se planet e sabotimit po përgatiten në rast të një konflikti të plotë me Perëndimin, ndërsa kreu i inteligjencës norvegjeze u tha transmetuesve se programi konsiderohej shumë i rëndësishëm për Rusinë dhe kontrollohej drejtpërdrejt nga Moska.

Transmetuesit thonë se kanë analizuar komunikimet e përgjuara ruse të cilat tregojnë të ashtuquajturat anije fantazmë që lundrojnë në ujërat nordike të cilat kanë fikur transmetuesit në mënyrë që të mos zbulojnë vendndodhjet e tyre.

Raporti fokusohet në një anije ruse të quajtur Admiral Vladimirsky. Zyrtarisht, kjo është një anije ekspedite Oqeanografike, ose anije kërkimore nënujore. Por raporti pretendon se në fakt bëhet fjalë për një anije spiune ruse.

Dokumentari përdor një ish-ekspert anonim të Marinës Mbretërore të Mbretërisë së Bashkuar për të gjurmuar lëvizjet e anijes në afërsi të shtatë fermave me erë në brigjet e Mbretërisë së Bashkuar dhe Holandës në një mision.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Vetëvendosje me njoftim të rëndësishëm për diasporën rreth zgjedhjeve

Lëvizja Vetëvendosje, ka njoftuar bashkatdhetarët se tashmë janë caktuar afatet për regjistrim…

Sot kthehen dhjetë viktimat e masakrës në Rezallë, të zhvarrosur nga Kizhevaku

Dhjetë viktimat e masakrës së Rezallës, trupat e të cilëve u gjendën…

Përfshihet nga flakët një njësi ushtarake në Moskë

Mediumi Nexta raporton se një njësi ushtarake është përfshirë nga flakët në…

PDK pranon letrën e Kurtit, nuk dihet nëse Hoxhaj do t’i përgjigjet pozitivisht

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj, ka folur për letrën…

Ziadin Sela, bashkë me një ekipin mjeksor të kryesuar nga Taravari në Durrës!

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, Sekretari Gjeneral i ASH dhe…