Një anije e marinës ruse është dëmtuar nga një sulm me dron i cili i përket marinës ukrainase në Detin e Zi, thonë burimet ukrainase.

Sulmi thuhet se ndodhi pranë portit rus të Novorossiysk, i cili është qendër kryesore për eksportet ruse.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se kishte zmbrapsur një sulm ukrainas në bazën e saj detare, dhe se anija nuk ka pasur ndonjë dëmtim.

Por burimet e shërbimit ukrainas të sigurisë thonë se Olenegorsky Gornyak u godit dhe pësoi thyerje serioze.

Ata i thanë BBC-së se një dron detar mbante 450 kg dinamit kur goditi anijen.

Rusia nuk përmendi ndonjë dëm në raportin e saj të incidentit.

Dronët e detit janë anije të vogla pa pilot që operojnë në ose nën sipërfaqen e ujit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gërvalla thotë se Serbia është aleatja më e afërt e Rusisë

“Andaj edhe kërcënimet që i bën, kërkojnë një përgjigje të përbashkët, një…

Rreth 150,000 refugjatë ukrainas janë regjistruar në Gjermani

Gati 147,000 njerëz që po largohen nga lufta në Ukrainë janë regjistruar…

Biden përsëri thotë se SHBA do të mbronte Tajvanin nëse sulmohet nga Kina

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden ka thënë sërish se SHBA-të do të…

Në pikëpyetje marrëveshja Turqi-BE për refugjatët

Si në BE ashtu edhe në Turqi ka dyshime për të ardhmen…

Policia vë në pranga autorin e regjistrimeve të paligjshme të kryera në një nga motelet e Shkupit

Policia vë në pranga autorin e regjistrimeve të paligjshme të kryera në…