Britania e Madhe do të vazhdojë operacionin për evakuimin e njerëzve nga Afganistani pavarësisht sulmit “të neveritshëm” në aeroportin e kryeqytetit, ka thënë kryeministri britanik Boris Johnson.

Siç kanë bërë të ditur Ministria e Mbrojtjes, tashmë forcat britanike kanë hyrë në fazën finale të evakuimit.

Ministria shtoi se është e përqendruar të largojë nga Afganistani shtetasit britanikë dhe të tjerët që tashmë janë lejuar të largohen dhe janë në aeroport. Asnjë person nuk do të thirret në aeroport për evakuim.

“Me keqardhje të thellë tregojmë që jo të gjithë kanë mundur të evakuohen gjatë këtij procesi”, tha ministri i mbrojtjes Ben Wallace në një deklaratë.

Wallace më vonë i tha televizionit Sky News se sulmi i së enjtes nuk e kishte ndikuar afatin kohor të Britanisë për t’i dhënë fund operacionit të evakuimit.

“Kërcënimi padyshim që do të rritet sa më shumë që i afrohemi datës së largimit”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…