Ministrja e Punëve të Jashtme të Britanisë së Madhe, Liz Truss, ka thënë se akuzat për sulmet ruse kundër civilëve ukrainas duhet të hetohen si krime lufte, duke shtuar se Mbretëria e Bashkuar do të mbështeste plotësisht çdo lëvizje të tillë nga Gjykata Ndërkombëtare Penale.

“Teksa trupat ruse detyrohen të tërhiqen, ne po shohim prova në rritje të akteve të tmerrshme nga forcat pushtuese në qytete si Irpin dhe Bucha”, tha Truss në një deklaratë, duke iu referuar qyteteve pranë Kievit.

“Sulmet e tyre pa dallim kundër civilëve të pafajshëm gjatë pushtimit të paligjshëm dhe të pajustifikuar të Rusisë në Ukrainë duhet të hetohen si krime lufte”, shtoi ajo.

Në lidhje me agresionin rus në Bucha është shprehur i tronditur edhe kryetari i Këshillit Evropian, Charles Michel, i cili nuk hezitoi ta quaj këtë një masakër.

Tutje ai tha se BE-ja po ndihmon Ukrainën dhe OJQ-të në mbledhjen e provave të nevojshme për ndjekje në gjykatat ndërkombëtare, duke shtuar se sanksionet dhe mbështetja e mëtejshme e BE-së janë në rrugë. /Klankosova.tv/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Britanikëve nga 1 janari u ndalohet hyrja në BE

Turistëve britanikë do t’u ndalohet hyrja në Bashkimin Evropian për shkak të…

“Talir 2” dhe “Tarifa” vazhdojnë me prokurorët e njëjtë të PSP-së

Në Gjykatën Penale të Shkupit sot vazhdon gjykimi për rastet e PSP-së,…

OKB: Çmimet e ushqimeve, në nivelin më të lartë në 10 vjet

Çmimet globale të ushqimeve kanë arritur nivelin më të lartë në më…

Enver Hoxhaj s’e pranon pozitën e nënkryetarit në PDK

Enver Hoxhajt i është dhënë besimi të enjten që të jetë njëri…

Rojet bregdetare greke qëllojnë me armë në drejtim të një anije turke të peshkimit

Autoritetet e Greqisë kanë bërë të ditur se kanë bërë të shtëna…