Bashkëshorti i Julie Martin, Bill Troshupa, vrau veten në sy të djalit të tyre 16-vjeçar, pasi kishte borxhe prej 250 mijë funtesh.

Dje, nëna e dy fëmijëve, e cila jeton në Waltham Abbey, në Essex, mirëpriti disa nga propozimet e qeverisë, por bëri thirrje për një shtrëngim për të ndaluar reklamat e lojërave të fatit dhe për kontrolle më të mira për të mbrojtur të rinjtë, shkruan dailymail.co.uk.

Martin, një aktiviste e zëshme për dëmet e lojërave të fatit, sulmoi disa deputetë, duke thënë se ishte ‘jashtëzakonisht e zhgënjyer’ nga ‘sa bosh’ ishin ulëset e Commons për deklaratën e Sekretares së Kulturës, Lucy Frazer, lidhur me këtë çështje.

Ajo tha për Mail: “Ne kemi pritur dy vjet për këtë Libër të Bardhë dhe kjo thjesht tregon se si deputetët tanë me të vërtetë nuk e shohin lojën e fatit si një çështje serioze”.

Firmave të lojërave të fatit do t’u kërkohet të kryejnë ‘kontroll të përballueshmërisë’ për ata që humbin më shumë se 500 funte në një vit dhe kontrolle më të gjera për këdo që humbet më shumë se 1000 funte në ditë ose 2000 funte gjatë tre muajve.

Kufizime më të ashpra po propozohen gjithashtu për moshat nën 25 vjeç, duke rritur frikën se ministrat po krijojnë një ‘vijë ndarëse’ në shoqëri.

Martin, e cila punon si oficere projekti në shoqatën bamirëse Gambling Harm UK, tha se propozimet e tjera si firmat e basteve që duhet të kryejnë kontrolle të përballueshmërisë me prekje të lehtë, nuk ishin të mjaftueshme.

Planet përfshijnë një taksë të re të detyrueshme për industrinë e basteve, e cila pritet të mbledhë më shumë se 100 milionë paund në vit për të financuar shërbimet për shërimin e të varurve, duke përfshirë klinikat e NHS.

Bylent ‘Bill’ Troshupa, 53 vjeç, një ish-matematicien në vendlindjen e tij në Kosovë, i cili më vonë studioi mjekësi për dy vjet, ishte bërë i paparashikueshëm dhe i zemëruar pasi humbi mijëra baste gjatë kohës së pandemisë.

Martesa e tij u prish dhe një urdhër ndalimi e pengoi atë të vizitonte zonjën Martin dhe djalin e tyre 16-vjeçar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Akademia e Shkencave të Arteve të Kosovës kundër “mini-shengenit”, porosi për Edi Ramën

Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës kanë reaguar për nismën e…

Vazhdojnë telashet e qytetarëve nga Lugina për ta marrë pasaportën e Kosovës

Pavarësisht se tash e shumë vite qytetarë nga Lugina e Preshevës jetojnë…

Faljet e Ivanovit nuk merren parasysh, Strasburgu vendosi që rastet e PSP-së të vazhdojnë!

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut në Strasburg njoftoi se kërkesat…

Një i vrarë dhe një i lënduar nga arma e zjarrit në Kaçanik

Një person ka vdekur si pasojë e plagëve që i kishte marrë…

Vrasja në Mitrovicë: Konfiskohet vetura e cila është përdorur nga të dyshuarit (VIDEO)

Mbrëmë pas mesnate ka ndodhur një vrasje në Mitrovicë, ku viktima është…