Analisti ushtarak Mike Martin, i cili punon si bashkëpunëtor i lartë në studimin e luftës në King’s College në Londër, ka ofruar  në Twitter një pasqyrë se cilat zona të Ukrainës do të jenë kyçe për t’u parë në javën e ardhshme. Ai pret që mund të ketë lëvizje interesante në qytetet lindore të Bahmutit dhe Kreminës.

Martin pretendon se forcat ruse janë “përpjekur të thyejnë linjat ukrainase” në Bakhmut për muaj të tërë, por kanë bërë “përparim tepër të ngadaltë me një humbje të jashtëzakonshme jetësh”.

Megjithatë, ai thekson se qyteti është ende i rëndësishëm për Rusinë, sepse përshtatet me narrativën e tyre për “çlirimin” e rajonit lindor të Donbasit.

Atij i duket se beteja për Bakhmutin po “kulmon dalëngadalë” për Rusinë, pasi atyre po u mungojnë si burrat ashtu edhe pajisjet.

“Ndoshta mund të sillnin më shumë njerëz dhe pajisje, por tani për tani duket se është në pritje”, thekson Martin.

Në të njëjtën kohë, forcat ukrainase shpresojnë të kthejnë territorin rreth Svatovit dhe Kreminës.

Martin është i bindur se në bazë të pushtimeve të mundshme territoriale rreth Svatovit dhe Kreminës, ukrainasit mund të ndërpresin logjistikën ruse në rajonin e Donbasit.

Tashmë ka pasur raportime se trupat ukrainase mund të kenë arritur në periferi të Kreminës, shkruan Sky News.

Martin gjithashtu i referohet raporteve të mëtejshme të rusëve që plaçkitnin qytetin, gjë që zakonisht i paraprin një tërheqjeje ruse.

“Gjatë javës së ardhshme do të kisha kujdes në Bakhmutin dhe Kreminën. Sidomos Kreminën”, thotë analisti ushtarak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

E pazakontë: Vodhi para nga prindërit e saj dhe pagoi një shok për t’i vrarë

Një 17-vjeçare nga Jumatile, është arrestuar pasi dyshohet se ka tentuar t’i…

Shqetësimet po rriten në Ballkanin perëndimor për veprimet e Rusisë

BE dërgon 500 trupa shtesë në Bosnje Hercegovinë Zyrtarët e inteligjencës perëndimore…

Qeveria: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

Qeveria e Maqedonisë së Veriut, ka hedhur poshtë si të pavërteta pretendimet…

Trupat britanike duhet të jenë të gatshme për luftë me Rusinë, thotë zyrtari i lartë i ushtrisë

Trupat britanike duhet të paralajmërojnë familjet e tyre se mund të shkojnë…

Shkup: Më 14 nëntor seancë e përbashkët e Qeverive RMV – Shqipëri

Qeveria e RMV-së, në seancën e sotme, me propozim të Ministrisë për…