Organizata Ndërkombëtare e Amnistisë (Amnesty International – AI) shprehu “shqetësim të thellë” nga rritja e numrit të vdekjeve në Gazë si pasojë e sulmeve të Izraelit dhe bëri me dije se sulmet e drejtpërdrejta ndaj civilëve janë “krime lufte”.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar për numrin e të vdekurve që po rritet në Gazë. Gjykata Ndërkombëtare Penale duhet të hetojë sulmin izraelit të ditës së shtunë ndaj kampit të refugjatëve Al-Shati, me pasojë vdekjen e 8 fëmijëve dhe 2 grave. Sulmet e drejtpërdrejta ndaj civilëve janë krime lufte”, deklaroi organizata me seli në Londër përmes një komunikate të shkruar.

Sulmet që Izraeli kreu të shtunën në Rripin e Gazës u morën jetën 10 palestinezëve në kampin Al-Shati, 8 fëmijë dhe 2 gra nga familjet Ebu Hatab dhe El-Hadidi, të cilët kishin shkuar me rastin e Fitër Bajramit në shtëpinë e të afërmeve të tyre.

Bilanci i sulmeve që Izraeli ka ndërmarrë nga ajri e toka prej 10 majit në Rripin e Gazës, po rëndohet çdo ditë e më tepër.

Të paktën 197 persona kanë humbur jetën për shkak të sulmeve izraelite deri më tani, përfshi këtu 58 fëmijë dhe 34 gra, ndërsa janë plagosur 1.235 të tjerë. Gjithashtu janë shembur plotësisht ose janë bërë të papërdorshme dhjetëra objekte civile.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…