Ekspertët e armëve të Amnesty International kanë identifikuar armët e prodhuara nga Serbia në videot e postuara nga grupet e armatosura që veprojnë në Sahel të Afrikës, përfshirë bashkëpunëtorë të Shtetit Islamik i cili ka marrë përgjegjësinë për qindra vdekje civile.

Pushkët e reja, disa nga modelet më të fundit, përputhen me shifrat e shitjeve të Serbisë në Burkina Faso, duke sugjeruar se armët i janë shitur kohët e fundit qeverisë para se të binin në duart e grupeve të armatosura.

Analiza e Amnesty International mbi të dhënat e tregtisë komerciale tregon gjithashtu se Republika Çeke, Franca dhe Sllovakia kanë eksportuar sasi të mëdha të armëve të vogla dhe të lehta në qeveritë Sahel që nga shpërthimi i konfliktit.

Amnesty International mblodhi dhe analizoi më shumë se 400 video nga Burkina Faso dhe Mali, duke përfshirë fotografi dhe video të verifikuara të postuara në rrjete sociale nga anëtarët e grupeve të armatosura midis janarit 2018 dhe majit 2021, njofton Klankosova.tv.

Imazhet tregojnë magazina armësh dhe luftëtarë nga grupe të ndryshme të armatosura dhe ndihmësit shtetërorë në Mali dhe Burkina Faso.

Ndërsa shumica e armëve të dukshme ishin kallashnikovë me origjinë sovjetike, shumë dekada të vjetra, Amnesty identifikoi 12 raste kur luftëtarët mbanin armë më të reja të prodhuara nga kompania serbe Zastava.

Këto përfshijnë mitralozë të rëndë M02 Coyote, dhe pushkë të serisë M92 dhe M05, duke përfshirë modelet më të azhurnuara M05E3 të cilat nuk ishin të disponueshme para fillimit të luftimeve në Mali verior në 2011.

Që nga viti 2011, Mali është përballur me një kryengritje të udhëhequr nga grupe të ndryshme të armatosura, përfshirë Shtetin Islamik të Saharasë së Madhe (ISGS) dhe Jama’at Nusrat al Islam ëal Musliman (JNIM) të lidhur me Al-Kaidën dhe konflikti është përhapur në Burkina Faso dhe Niger. Grupet e armatosura kanë kryer sulme të shumta ndaj civilëve dhe një krizë humanitare është duke përfshirë shpejt rajonin. Serbia, Republika Çeke, Franca dhe Sllovakia kanë ratifikuar të gjithë Traktatin e Tregtisë së Armëve (ATT), i cili ndalon transferimin e armëve nëse ekziston rreziku që ato të përdoren për të kryer ose lehtësuar shkeljet e të drejtave të njeriut.

“Konflikti në Sahel është karakterizuar nga shkelje serioze e të drejtave të njeriut nga të gjitha palët, përfshirë masakrat e civilëve nga grupet e armatosura të papërgjegjshme. Më shumë se një milionë njerëz janë zhvendosur në rajon, dhe kriza humanitare po bëhet shpejt një nga më të rëndat në botë, “tha Patrick Ëilcken, Shef i Biznesit, Sigurisë dhe të Drejtave të Njeriut në Amnesty International.

“Në këtë kontekst gjithnjë e më të tmerrshëm, shtetet duhet të veprojnë me kujdes ekstrem kur marrin parasysh transferimin e armëve në Sahel. Jo vetëm që ekziston një rrezik i lartë i papranueshëm i devijimit ndaj grupeve të armatosura, ushtritë kombëtare dhe forcat policore në rajon kanë shënime të tmerrshme të të drejtave të njeriut.”

Më 30 gusht, delegatë nga 110 vende do të takohen në Gjenevë për Konferencën e Shtatë të Shteteve në Traktatin e Tregtisë së Armëve. ATT ndalon eksportin e armëve aty ku ekziston një rrezik i madh që ato do të përdoren për të kryer ose lehtësuar gjenocidin, krimet kundër njerëzimit, krimet e luftës dhe shkelje të rënda e të drejtave të njeriut. Kjo përfshin rrezikun që armët e shitura qeverive të devijohen në mënyrë të paligjshme te shkelësit e të drejtave të njeriut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…