Një burrë që vdiq në një qeli burgu në Atlanta, “ishte ngrënë i gjallë nga insektet dhe çimkat në shtrat”, ka pretenduar avokati i familjes.

Lashwan Thompson u burgos për një kundërvajtje dhe u vendos në krahun psikiatrik në Burgun e Qarkut Fulton pasi zyrtarët e gjykuan atë të sëmurë mendor.

Avokati i familjes Michael D Harper publikoi foto që tregojnë trupin e Thompson të mbushur me insekte.

Ai po bën thirrje për një hetim penal dhe tha se është në pritje për ngritjen e një padie.

“Thompson u gjet i vdekur në një qeli të ndyrë burgu pasi ishte ngrënë i gjallë nga insektet dhe çimkat”, tha Harper në një deklaratë. “Qelia e burgut ku Thompson ishte vendosur nuk ishte e përshtatshme as edhe për një kafshë të sëmurë. Ai nuk e meritonte këtë”.

Sipas një raporti të Ekzaminuesit Mjekësor të Qarkut Fulton, Thompson u gjet pa ndjenja në qelinë e tij të burgut më 19 shtator – tre muaj pas arrestimit të tij – dhe u shpall i vdekur pas përpjekjeve të policisë lokale dhe personelit mjekësor për ta shpëtuar, sipas USA Today.

Harper thotë se të dhënat e burgut tregojnë se oficerët e paraburgimit dhe stafi mjekësor vunë re se Thompson po përkeqësohej, por nuk bënë asgjë për ta ndihmuar atë, raportoi CBS News.

Raporti i ekzaminuesit mjekësor tha se kishte pasur “shtrirje infektuese të insekteve” në qelinë e tij në repartin psikiatrik, por tha se nuk kishte shenja të qarta të traumës në trupin e Thompson.

Në raport shkaku i vdekjes është i paqartë.

Fotot e publikuara nga avokati paraqesin një pamje morbide të Thompson, fytyra dhe busti i të cilit mund të shihen të mbuluara me insekte. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Klitschko: Kievi mund të mbetet pa energji dhe pa ujë

Kryetari i Kievit, Vitali Klitschko, ka thënë se nuk mund të përjashtojë…

SHBA frenon euforinë e Izraelit: Mos aneksoni tokë palestineze

Shtetet e Bashkuara frenojnë euforinë izraelite. “Mos aneksoni tokë palestineze pasi kjo…

Arrestohet 24 vjeçari nga Gostivari

Me 31.08.2019 në ora 01.50 në Gostivar, në rrugën “Nikolla Tesla”, zyrtarët…

Tajvani i ngriti aeroplanët luftarakë pasi aeroplanët kinezë hynë në zonën e mbrojtjes ajrore

Për shkak të depërtimit të aeroplanëve kinezë në zonën e mbrojtjes ajrore,…

Kurti thotë se Kosova ka rritje të prodhimit, numrit të punësuarve dhe eksportit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka vlerësuar se ka pasur progres në…