Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka deklaruar se mirëpresin vendimin e institucioneve të Kosovës për ta pranuar propozimin e njohur si franko-gjerman për marrëveshje me Serbinë.

“ShBA-ja inkurajohet dhe mirëpret vendimin e Kosovës për ta pranuar në princip propozimin e Bashkimit Evropian dhe do të vazhdojmë që të sigurojmë mbështetje të plotë për dialogun e ndërmjetësuar nga BE”, është shprehur Hovenier.

“Marrëveshja e përkohshme do të sjell përfitime domethënëse për Kosovën dhe Serbinë”.

Ky reagim i Hovenier vjen pas takimit që i dërguari evropian për dialogun, Miroslav Lajçak me kryeministrin Albin Kurti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gajser: Nuk jam dorë e zgjatur e Gruevskit, se njoh as Salvinin dhe Orbanin

Laris Gajser në radio Capodistria ka deklaruar se ai e ndjek situatën…

Incident i dyshimtë me zjarrvënie në Korenë e Jugut – humbin jetën shtatë persona

Shtatë persona janë vrarë në një incident të dyshuar me zjarrvënie në…

Liturgjia fetare në Strugë, shkelen të gjitha masat kundër përhapjes së koronavirusit

Edhe përskaj masave Qeveritare për parandalim të virusit korona, ku ndalohet grupimi…

Rusët pretendojnë se kanë robotë që do të shkatërrojnë tanket amerikane dhe gjermane

Katër automjete sulmi robotike të blinduara Marker janë gati për t’u dërguar…