Lëvizja Eco Guerilla dënon ashpër sulmin dhe kërcënimet që i janë bërë dje në Ohër z. Iljaz Iljazit nga një këshilltar i Komunës së Ohrit nga rradhët e BDI-së.

Duke vlerësuar lartë kontributin që ka dhënë z. Iljaz Iljazi si këshilltar i jonë i jashtëm dhe si ekspert për problemet e ndotjes së ambientit, shprehim shqetësimet serioze se shteti i së drejtës në vendin tonë është shumë larg pritshmërive të qytetarëve. Kultura e mosndëshkimit për vepra penale nga funksionarët politik është e patolerueshme.

Kërkojmë nga Prokuroria e përgjithshme dhe Ministria e punëve të brendshme urgjentisht të reagojnë dhe të ndëshkojnë autorët pa marrë parasysh mbështetjen politike që mund ta kenë.

Këtë reagim do ta dërgojmë edhe në ambasadat dhe organizatat ndërkombëtare për ti përkujtuar se një nga kushtet kryesore për çeljen e negociatave me BE-në janë reforma në drejtësi, lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe funksionimi i shtetit ligjor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…