Pretendimi më i fundit nga Turqia është se fqinji i saj dhe anëtari i NATO-s, Greqia ka shënjestruar aeroplanët e saj mbi Mesdheun Lindor dhe Detin Egje, sipas agjencisë shtetërore të Turqisë, Anadolu.

Radari i një sistemi raketor grek S-300 me bazë në ishullin e Kretës u mbyll me avionët turq të martën, raportoi Anadolu të dielën, duke cituar burime të ministrisë së mbrojtjes.

F-16-të ishin në një lartësi prej 3,000 metrash (10,000 këmbë) në perëndim të ishullit Rodos të Greqisë kur radari i gjurmimit të objektivit të S-300 të prodhimit rus u mbyll, shtoi raporti.

Avionët turq përfunduan misionin e tyre dhe u kthyen në bazat e tyre.

Bllokimi i radarëve konsiderohet si një akt armiqësor sipas rregullave të NATO-s të angazhimit.

Burimet e ministrisë greke të mbrojtjes hodhën poshtë akuzat. “Sistemi raketor S-300 i Greqisë nuk i ka vënë kurrë bravë avionëve turq F-16”, thanë burimet, sipas televizionit shtetëror Ert.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

​Pozitë dhe opozitë: UNMIK-u nuk duhet të jetë më në Kosovë, i ka skaduar mandati

Partitë politike në Kosovë po përkrahin thirrjen e ministressë Punëve të Jashtme,…

Ende pa u formuar Qeveria e re, konkurse masive për punësime

Konkurse për punësime gjithandej nga Qeveria, ministritë dhe drejtori ende pa u…

Vërtetohen lidhjet e Kishës Ortodokse të Rusisë dhe Serbisë me shërbimet sekrete të vendeve të tyre

Lidhjet e Kishës Ortodokse të Rusisë dhe Serbisë me politikën e këtyre…

Abazoviq e konfirmoi arrestimin e Kashçelanit

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq e konfirmoi se udhëheqësi i…

Biden akuzon luftën në Ukrainë për inflacionin

Presidenti Joe Biden konfirmon se amerikanët janë “me të vërtetë, të dëshpëruar”…