Ambasadorja e Ukrainës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Oksana Markarova, e ka quajtur Rusinë një “shtet terrorist të udhëhequr nga një kriminel lufte”.

“E dini, ne e kemi të qartë se Rusia është një shtet terrorist i udhëhequr nga një kriminel lufte, dhe ne punojmë ditë e natë dhe luftojmë ashpër për të mbrojtur vendin tonë dhe për të mbrojtur demokracinë tonë”, tha Markarova për CNN.

Ajo shtoi se “të gjithë duhet të përballen me drejtësinë”.

“Mendoj se do të jetë e vështirë ta drejtosh vendin nga Haga”, tha Markarova.

Ajo deklaroi se forcat ruse po vrasin civilë, fëmijë, po shkatërrojnë spitale, infrastrukturë civile dhe shtëpi banimi kudo.

”Është vepër e një krimineli lufte, prandaj ne hapëm një hetim në Ukrainë dhe kjo është arsyeja pse Ukraina ngriti akuza në të gjitha gjykatat ndërkombëtare. Dhe po, Vladimir Putin, së bashku me të gjithë, çdo rus që është përgjegjës, do të duhet të përfundojë në burg për shkak të kësaj”, tha Markarova.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Koronavirusi, 22 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë njofton se Instituti për Shëndet Publik ka regjistruar 64…

Kurti kërkon zgjedhje të reja edhe në takim me ambasadorin Orlando

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti deklaroi sot se Kosova ka nevojë…

Drejtori i statistikave: Mërgimtarët nuk do të përfshihen te numri i përgjithshëm i popullatës

Drejtori i Entit Shtetëror për Statistika, Apostoll Simevski thotë se personat të…

Aksion kundër kontrabandës në veri të Mitrovicës dhe në Shtërpcë

Policia e Kosovës në veri të Mitrovicës dhe në Shtërpcë është duke…

Boris Johnson në Elysee si në shtëpi, këmbët mbi tryezë në takimin me Macron

Në fotot zyrtare me këmbët në tryezë. Më shumë sesa vetë Brexit,…