Ambasadorja amerikane në NATO Julianne Smith ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk e kanë në tavolinë idenë që të vendoset një zonë jo fluturese mbi Ukrainë.

Ajo tha se SHBA-të e kanë një qëllim të madh që lufta të ndalet dhe ta bëjnë Rusinë që ta lëshojë Ukrainën.

Diplomatja amerikane në një telekonferencë me gazetarë edhe një herë ka potencuar se Uashingtoni i mbetet besnik artikullit V të NATO-s se sulmi ndaj njërit anëtar është sulmi ndaj të gjithëve.

“Amerika do ta mbrojë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s”, tha Smith.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Emiratet e Bashkuara Arabe dërgojnë mbi 30 tonë ushqime dhe ndihma mjekësore në Ukrainë

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë dërguar një avion që transportonte më shumë…

Banka Botërore: Kemi zero tolerancë për mashtrim dhe korrupsion, mjetet duhet të arrijnë te shfrytëzuesit

Projekti për përgjigje urgjente të gjendjes me KOVID-19 i miratuar para pak…

Michael Roth: Askush në Europë nuk mund të jetë pro fantazive për ndryshimin e kufijve

Intervistë e Deutsche Welle-s me Ministrin Gjerman të Shtetit për Europën, Michael…

Ukraina po bën gjithçka që të shpëtojë ushtarët e mbetur në Azovstal – rusët duan t’i marrin në pyetje 

Ukraina po “bënë gjithçka” që të shpëtojë luftëtarët e mbetur të ngujuar…

Gjykata Penale “ngrin” pasurinë e pronarit të bankës Eurostandard Trifun Kostovski

Gjykata Penale ngriu pasurinë e biznesmenit Trifun Kostovski, pronar i Bankës së…