Ambasadori i Bashkimit Evropian në Serbi, Sem Fabrizi, ka thënë se dialogu Kosovë-Serbi, është element kyç për anëtarësimin e Serbisë në BE.

Fabrizi, duke folur për televizionin publik serb, potencoi se kushtet që Brukseli ia ka vënë Serbisë janë konstante dhe nuk ndryshojnë.

“Raundi i fundit i dialogut mund të ketë qenë ‘më i vështiri nga të gjitha ato të vështirat’. Të dy palët duhet t’i përkushtohen [dialogut]. Dialogu është një element kryesor për stabilitetin rajonal dhe pranimin e Serbisë në Bashkimin Evropian. Ekziston një interes i madh që dialogu të ketë sukses, kurse  BE është duke bërë më të mirën që kjo të realizohet”, tha Fabrizi, transmeton Telegrafi.

“Dihet se për çfarë bëhet fjalë – dialogu me  Kosovën, sundimi i ligjit, reformat ekonomike, prokurimet publike, subvencionet, ndihma shtetërore janë gjëra për të cilat duhet punuar. Vendet anëtare thanë në konferencën ndërqeveritare se ende nuk ka hapje të grupeve të reja, por që gjërat po lëvizin në një drejtim pozitiv”, shpjegon Fabrizi.

Ai gjithashtu foli për rëndësinë e të ashtuquajturit ‘Mini-Shengen’.

“Procesi i anëtarësimit në BE lehtëson shumë mundësinë që Brukseli të merret me të gjithë zonën e Ballkanit Perëndimor dhe që gjithçka të jetë në përputhje me standardet evropiane”, thotë Fabrizi. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…