Ambasada e SHBA-së ia uroi fitoren Stevo Pendarovski për president të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe pret bashkëpunim të shkëlqyeshëm me të, me Qeverinë dhe të gjitha partitë politike në rrugën e vendit drejt anëtarësimit të ardhshëm në NATO dhe BE.

“Ambasada e SHBA-së uron qytetarët e Maqedonisë së Veriut të cilët e shfrytëzuan të drejtën e tyre të votës në zgjedhjet e sivjetme presidenciale. E urojmë Stevo Pendarovskin për fitoren e tij në zgjedhje dhe presim të punojmë së bashku me të dhe me qeverinë dhe të gjitha partitë politike në rrugën e vendit drejt anëtarësimit të ardhshëm në NATO dhe BE.

E përshëndesim konkludimin preliminar të OSBE/ODIHR-së se zgjedhjet ishin kompetitive dhe se përmes respektimit të lirive fundamentale u mundësua një proces demorkatik. Konkludimet përputhen edhe me konkludimin e ekipeve të Ambasadës së SHBA-së, të cilët i vëzhguan dy rrethet zgjedhore. Nëse ka vërejtje për çfarëdo lloj parregullsish, i inkurajojmë qytetarët, përfaqësuesit e organizatave qytetare, mediumet, pa dallim të përkatësisë etnike. t’i paraqesin ato”, qëndron në kumtesën e Ambasadës së SHBA-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…